Foto România este campioană mondială la minifotbal. Finală dramatică în Emiratele Arabe Unite, decisă la lovituri de departajare

Echipa națională de minifotbal a României a devenit campioană mondială sâmbătă seara, învingând în finala competiției, disputată în Emiratele Arabe Unite, naționala Kazahstanului, după prelungiri și lovituri de departajare.

la 04.11.2023, 20:20

România a dominat teritorial și la posesie prima repriză, dar a nimerit doar de 4 ori cadrul porții, din cele 13 șuturi trimise. Prima greșeală de posesie a tricolorilor a adus primul gol al celor din Kazahstan, care la capătul unui contraatac rapid au primit cadou un autogol din partea lui Ungur, care a încercat să respingă o centrare, cu un minut înainte de pauză.

România, campioană mondială la minifotbal

România a continuat să aibă cea mai mare parte a timpului posesia și în repriza secundă, cu excepția primelor cinci minute, când Kazahstan a avut și un șut periculos. O nouă greșeală de control al balonului i-a dat posibilitatea lui Tarzhanov să marcheze pentru 0-2, în minutul 37, după ce l-a deposedat pe Covaci.

Când mai erau doar 4 minute, asistentul VAR a intervenit și a acordat o lovitură de pedeapsă, pentru România, după un fault în careu. Balogh a transformat cu un șut puternic și plasat, relatează Mediafax. Același Balogh a marcat golul egalizator, în ultimele secunde de joc, tot cu o execuție imparabilă.

Au urmat două reprize de prelungiri, de câte 5 minute, niciuna neaducând schimbări pe tabelă. Loviturile de departajare au fost de un dramatism incredibil. Tricolorii au avut ocazia de 3 ori să își adjudece victoria, după tot atâtea ratări ale adversarilor.

După câte 14 lovituri executate de către fiecare echipă, Kazahstan a ratat din nou, a patra oară, de data aceasta Covaci reușind să marcheze și să aducă titlul mondial pentru România, cu scorul final de 14-13.

Lotul României la WMF WORLD CUP 2023

Portari:

• Ionuț Neacșa – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Dragoș Nițu – 28 ani (Reggio Liriada Brașov)
  • Laszlo Klein – 47 ani (Nova Vita Târgu Mureș)

Jucători:

• Vasile Pop – 32 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
  • Mircea Popa – 35 ani (Juventus Sibiu)
  • Andrei Balea – 30 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Mircea Ungur – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Andrei Nemițanu – 30 ani (Glissando Timișoara)
  • Vlad Mocanu – 24 ani (Premier Iași)
  • Bogdan Covaci – 34 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
  • Andrei Ferik – 25 ani (Bad Boys Oradea)
  • Saron Chirică – 30 ani (Old Boys București)
  • Marius Balogh – 23 ani (Bad Boys Oradea)
  • Andrei Șumălan – 29 ani (Bad Boys Oradea)
  • Gabriel Dumitrașcu – 23 ani (Chedra TAX Ploiești)
  • Alex Borceanu - 38 ani (Ajax Dulcisimo Galați)

Staff:

• Virgil Bejenaru – antrenor
  • Laszlo Klein – antrenor secund
  • Dan Ștefan Cojocaru – manager

Mici cu E.coli şi zgârciuri în loc de carne, printre produsele comercializate în magazine. Aţi avut parte de experienţe neplăcute?

Observator » Sport » România este campioană mondială la minifotbal. Finală dramatică în Emiratele Arabe Unite, decisă la lovituri de departajare