România - Norvegia, scor 1 - 1 pe Arena Națională, în preliminariile Euro 2020

România și Norvegia au făcut egal, 1 - 1, în meciul jucat pe Arena Națională, în etapa a VIII-a a preliminariilor Euro 2020. Naționala noastră, care a fost egalată în minutul 2 de prelungiri, rămâne pe locul 3 în Grupa F.

de Cristian Toteştean

la 16.10.2019 , 00:51

Fază din meciul dintre România și Norvegi România și Norvegia au încheiat la egalitate, 1 - 1, în calificările pentru Euro 2020, în meciul de pe Arena Națională - INQUAM PHOTOS / Octav Ganea

Autorii celor două goluri ale partidei sunt Mitriță, care a înscris în minutul 62 și Sorloth, în minutul 90+2.

În minutul 52, Pușcaș a ratat un penalty pentru România, iar în minutul 64, Florin Andone a trimis mingea în bară.

Meciul s-a disputat cu porțile închise, pentru că echipa României a fost sancționată de UEFA. Totuși, conform noilor reguli, în tribune au putut fi aduși 30 de mii de copii și însoțitorii lor, pentru a susține naționala.

Componența echipelor

România: Tătăruşanu - Benzar, Nedelcearu, Rus, Bancu - Anton (Bordeianu '84), R. Marin - Deac, Stanciu, Mitriţă (Nistor '79) - Puşcaş (Andone '63). Antrenor Cosmin Contra;

Norvegia: Jarstein - Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami - Johansen (Sorloth '46), Berge, Henriksen (Normann '81), Selnaes (Johnsen '67) - King, Odegaard. Antrenor Lars Lagerback.

Cartonaşe galbene: Benzar minutul 42, Nistor minutul 80.

Arbitri: scoțienii Bobby Madden - David Roome şi Sean Carr - Nicolas Walsh

Observator de arbitri: Robert Sedlacek, din Austria

Ce au făcut celelalte echipe din Grupa F

În aceeași grupă cu România au mai jucat marți Suedia, Spania, Insulele Feroe și Malta.

Ce șanse de calificare are România

Pentru a se califica la Euro 2020, România trebuie să ajungă pe locul 2, ocupat acum de Suedia. Meciul direct cu suedezii se va dovedi decisiv, în care naționala noastră trebuie să câștige.

Însă, în ultima etapă, românii vor juca în deplasare la favoriții grupei, Spania, unde vor avea nevoie de cel puțin un egal pentru a se mai putea gândi la calificare. În schimb, Suedia va juca acasă, cu Insulele Feroe, având prima șansă în meci de a obține cele 3 puncte ale victoriei și de a reveni pe poziția secundă, dacă România va pierde.

O victorie în meciul cu Norvegia de marți seară ar fi mărit șansele României, care ar fi urcat pe poziția 2 în clasament, înaintea ultimelor două meciuri.

Sursa: News.ro

Cristian Toteştean Like
Sunteţi de acord ca elevii să fie privaţi de telefoane în timpul orelor?
Observator » Sport » România - Norvegia, scor 1 - 1 pe Arena Națională, în preliminariile Euro 2020