România U20 a pierdut joi seara cu 2-3 în fața reprezentativei similare a Germaniei în meciul de debut din noul sezon al Elite League.

la 05.09.2024 , 21:31

- Facebook

Burnete a deschis scorul în minutul 25 cu un şut la colţul lung, după ce anterior Musi a încercat să finalizeze. În minutul 49 românii au adus al doilea gol după o lovitură de la 11 metri marcată de Alexandru Musi. La jumătatea reprizei nemţii au întors scorul, cu o bară-gol din careu. În minutul 79 naţionala a fost egalată printr-un gol de al lui Pejcinovic, iar în minutul 88, Ansah a reuşit „dubla” şi a adus scorul la 3-2 pentru oaspeţi.

România a pierdut toate cele patru confruntări cu Germania la nivelul Under-20, 0-4 în deplasare în octombrie 2021, 0-1 acasă în septembrie 2022 şi 0-1 acasă în noiembrie 2023 şi 2-3 joi la Arad. Tot joi, Italia a învins Cehia cu 2-1 în deplasare. Tricolorii vor juca următorul meci pe 10 septembrie, cu Anglia, pe stadionul ''Edgeley Park'' din Stockport (ora 21:00).

Lotul României

Antrenor: Costin Curelea

Portari: Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), Denis Oncescu (CFC Argeș), Paul Toroc (CSM Slatina);

Fundași: David Maftei (Oțelul Galați), Andrei Dorobanțu (Unirea Slobozia), Matteo Duțu (AC Milan / Italia), Ionuț Pop (Corvinul Hunedoara), Răzvan Pașcalău (Dinamo București), Mario Tudose (CFC Argeș), Alexandru Șuteu (FC Voluntari), Robert Bădescu (CS Mioveni);

Mijlocași: Denis Rența (CSM Focșani), Robert Jalade (FC Sevilla / Spania), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Antonio Bordușanu (Dinamo București), Andres Șfaiț (Salernitana / Italia), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Alexandru Musi (FCSB), Ștefan Bană (Universitatea Craiova), Omar El Sawy (Rapid București), Adrian Caragea (Dinamo București),

Atacanți: Rareș Burnete (Lecce / Italia), Alexandru Stan (FC Buzău).

Sunteţi de acord ca elevii să fie privaţi de telefoane în timpul orelor?
Observator » Sport » România U20 – Germania U20 2-3. Tricolorii, debut dezastruos în Liga Elitelor. Oaspeţii au întors scorul în a doua repriză