Sepsi OSK a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 3-2, gruparea bucureşteană Rapid, în etapa a noua din play-off-ul Superligii, informează news.ro.

la 10.05.2024 , 22:37

- Inquam Photos / Gyozo Baghiu

Rapid Bucureşti rămâne fără victorie în play-off după o nouă înfrângere, a opta, suferită în cele noua partide disputate până acum. Portarul giulestean Ungureanu a avut o primă intervenţie bună la şutul lui Marius Ştefănescu, din minutul 15, însă oaspeţii au reuşit să deschidă scorul în minutul 17, când Petrila a marcat primul său gol din ultimele şapte luni şi Rapid conducea cu 1-0. Gazdele au replicat repede, restabilind egalitate în minutul 21, prin lovitura de cap a lui Debeljuh. Acelaşi jucător a marcat golul din minutul 39, prin care covăsnenii au preluat conducerea, pentru ca Alimi să stabilească scorul primei reprize, 3-1 pentru Sepsi, cu golul din minutul 45+1.

Partea secundă a meciului a început cu lovitura de pedeapsă obţinută de Rapid, după henţul în careu al lui Renţa, însă Albion Rrahmani a executat, prost, pe centru şi Niczuly a apărat. Elevii lui Lobonţ au reuşit să înscrie în minutul 63, prin Burmaz, iar pe final, în al cincilea minut de prelungire, VAR-ul a anulat un gol al lui Aganovic, pentru fault în atac, şi Sepsi s-a impus cu 3-2. Cele două echipe rămân pe ultimele două locuri din play-off. Sepsi este pe 5, cu 34 de puncte, iar Rapid ocupă poziţia a şasea, cu 29 de puncte.

Echipele de start:

• SEPSI: Niczuly – Oroian (Renţa 46), D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - C. Matei (Aganovic 66), Alimi, Kallaku (Fl. Ştefan 78) - K. Varga (R. Varga 78), Debeljuh, M. Ştefănescu
  • RAPID: B. Ungureanu - Onea, Dr. Grigore (Săpunaru 43), P. Iacob, Borza – Kait (Papeau 84), Oaidă, Petrila (Funsho Bamgboye) – E. Krasniqi, A. Rrahmani (Hasani 60), Burmaz

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

Aţi avea încredere să cumpăraţi o locuinţă nouă cu criptomonede?
Observator » Sport » Sepsi OSK – Rapid 3-2, în play-off-ul Superligii. Rapid a pierdut 8 din cele 9 meciuri din play-off