Live Text Simona Halep - Ons Jabeur 3-6, 2-6, în sferturile turneului de la Madrid. Halep ratează calificarea după ce nu pierduse nici măcar un set în turneu

Simona Halep, locul 21 WTA, şi Ons Jabeur din Tunisia, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8, s-au întâlnit, miercuri, în sferturile de finală ale Madrid Open.

la 04.05.2022, 14:22

Simona Halep - Ons Jabeur, ora 13:00, în optimile turneului de la Madrid. Halep a câştigat două dintre cele 3 meciuri directe

Simona Halep a ratat calificarea în semifinale după ce a pierdut în faţa tunisienceni Ons Jabeur. Halep nu pierduse niciun set în cadrul turneului de la Madrid, dar le-a pierdut pe ambele în sferturi. Până acum, Jabeur câştigase un singur meci în faţa Simonei Halep după ce românca abandonase.

Simona Halep - Ons Jabeur 3-6, 2-6

Set 2

• 2-6: Simona Halep ratează calificarea în semifinalele turneului de la Madrid. Halep nu pierduse nici măcar un set până acum.
  • 2-5: Jabeur este la un pas de câştigarea setului.
  • 2-4: Jabeur câştigă un game cât o poveste.Halep a revenit neaşteptat, a reuşit cel mai spectaculos punct al partidei şi a avut o criză de nervi la final.
  • 2-3: Jabeur reuşeşte primul break al setului secund şi trece în avantaj pentru prima dată.
  • 2-2: Jabeur îşi face cu greu serviciul şi câştigă game-ul la avantaj.
  • 2-1: Halep câştigă game-ul trei şi este din nou în avantaj.
  • 1-1: Jabeur revine rapid şi egalează.
  • 1-0: Halep îşi face serviciul şi câştigă primul game al setului 2.

Set 1

• 3-6: Jabeur închide setul cu un punct spectaculos.
  • 3-5: Simona câştigă game-ul după schimbarea mingilor.
  • 2-5: Un nou game câştigat la zero de Jabeur care este la doar un pas de câştigarea setului.
  • 2-4: Jabeur reuşeşte un nou break, la zero de data aceasta, şi se distanţează de Halep.
  • 2-3: Tunisianca revine în avantaj după un game câştigat rapid.
  • 2-2: Jabeur reuşeşte şi ea un break şi egalează.
  • 2-1: Game extrem de disputat pe care Halep îl câştigă "la avantaj" după ce Jabeur a revenit de la 0-30.
  • 1-1: Simona îşi face şi ea serviciul şi egalează.
  • 0-1: Jabeur câştigă primul game, pe serviciul său.

Partida a fost programată de la ora 13.00, fiind prima de pe arena Manolo Santana. Simona Halep, 30 de ani, şi Ons Jabeur, 27 de ani, s-au mai întâlnit de trei ori până acum, scorul meciurilor directe fiind 2-1. În 2020, la Dubai, în turul al doilea, românca a câştigat cu 1-6, 6-2, 7-6 (7). Sportiva din Constanţa avea să câştige atunci a doua oară trofeul, după ediţia din 2015.

În 2018, la Beijing, în turul I, Simona Halep a abandonat meciul cu sportiva tunisiană, după primul set, pierdut cu 1-6. Tot la Dubai, în sferturi, în acest an, jucătoarea română s-a impus, cu scorul de 6-4, 6-3.

35 de lei kilogramul de carne de miel înainte de Paşte. Consideraţi preţul acceptabil?

Observator » Sport » Simona Halep - Ons Jabeur 3-6, 2-6, în sferturile turneului de la Madrid. Halep ratează calificarea după ce nu pierduse nici măcar un set în turneu