Update Simona Halep - Paula Badosa 6-1; 4-6; 3-6 în turul 1 la Miami Open. Halep a câştigat primul set la pas, însă apoi Badosa a revenit extraordinar

Simona Halep a fost învinsă de Paula Badosa, în primul tur la Miami Open. Simona a câştigat primul set în mod spectaculos, dar jucătoarea de pe locul 73 mondial s-a impus în următoarele două seturi.

la 20.03.2024, 00:24

Simona Halep - Paula Badosa în turul 1 la Miami Open. A început meciul de revenire pentru româncă, după un an și jumătate de pauză - Profimedia

Simona Halep a fost învinsă de spaniola Paula Badosa (locul 80 WTA), scor 1-6, 6-4, 6-3, în primul tur la Miami Open şi după o oră şi 58 de minute de joc. Aceasta a fost prima partidă jucată de Halep după 569 de zile şi după ce a fost depistată pozitiv şi suspendată. În setul doi, Simona a acuzat o durere la umărul drept.

Simona a revenit la Miami, în aclamaţiile fanilor români, încrezătoare şi zâmbitoare. Aşa cum a declarat în repetate rânduri, ea nu avea nicio aşteptare, ci doar voia să vadă cum simte jocul, după o lungă pauză.

În setul trei, Simona a început să dea semne de frustrare şi nervozitate, iar la 1-1, Badosa a reuşit break-ul, după ce Halep a făcut un game slab, cu multe greşeli.

Românca a recuperat game-ul la 2-2, însă imediat a recuperat Badosa, care a dus scorul la 3-2. Şi Badosa a acuzat dureri la gleznă, dar s-a impus în cele din urmă, scor 6-3, după mai multe erori ale Simonei şi după 31 de minute.

Accederea în turul doi este recompensată cu 34.500 de dolari şi 35 de puncte WTA, iar prezenţa în primul tur cu 23.250 de dolari şi 10 puncte WTA.

Simona Halep - Paula Badosa, 3-6 în setul trei

UPDATE 23:17: Break și victorie pentru Paula Badosa cu 3-6

UPDATE 23:15: Badosa își face serviciul și e la un game distanță de victorie. 3-5

UPDATE 23:10: Simona Halep câștigă și ea la zero pe propriul serviciu și duce scorul la 3-4

UPDATE 23:06: Badosa reușește un game alb și se distanțează în setul decisiv cu 4-2

UPDATE 23:41: Simona Halep a salvat o minge de meci și duce scorul la 5-4

UPDATE 23:30: Badosa conduce detașat cu 5-3. Este la un singur serviciu de câștigarea setului secund

UPDATE 23:26: Halep reduce din diferenţă, dar Badosa îşi păstrează break-ul şi conduce cu 4-3

UPDATE 23:24: Badosa coduce cu 4-2

UPDATE 23:20:  Simona Halep și-a făcut serviciul și rămâne la un game în spatele Paulei Badosa

UPDATE 23:16: Badosa revine spectaculos în setul secund și conduce cu 3-1

UPDATE 23:12: Badosa face break în setul secund, 2-1

UPDATE 23:09: Badosa egalează scorul la game-uri în cel de-al doilea set, 1-1

UPDATE 23:03: Simona Halep câştigă primul game în cel de-al doilea set

Simona Halep - Paula Badosa, primul set 6-1

UPDATE 22:56: După ce a fost condusă cu 1-0, Simona Halep a câştigat 6 game-uri la rând şi a câştigat primul set.

UPDATE 22:40: Românca o conduce pe Badosa cu 4-1 în primul set. Început perfect de partidă pentru Halep, care a făcut al doilea break cu Badosa.

UPDATE 22:33: Simona Halep conduce cu 3-1.

UPDATE 22:29: Halep a câştigat primul break al meciului şi conduce cu 2-1.

Update 22:25: Simona Halep a egalat la 1.

Update 22:20: Badosa a luat primul game al meciului.

Halep, învinsă ultima dată de Badosa

Halep şi Badosa au mai fost adversare de două ori, la Wimbledon şi la Madrid, în 2022. În ambele meciuri s-a impus românca. Aceasta a fost a treia întâlnire directă dintre cele două jucătoare.

Dacă ar fi trecut de Badosa, Simona Halep ar fi întâlnit-o pe belarusa Arina Sabalenka, locul 2 WTA, care joacă direct în turul doi.

Like | 11 voturi

Mici cu E.coli şi zgârciuri în loc de carne, printre produsele comercializate în magazine. Aţi avut parte de experienţe neplăcute?

Observator » Sport » Simona Halep - Paula Badosa 6-1; 4-6; 3-6 în turul 1 la Miami Open. Halep a câştigat primul set la pas, însă apoi Badosa a revenit extraordinar