Simona Halep a pierdut finala de la Madrid Open, jucată contra jucătoarei Kiki Bertens. Românca a fost învinsă în două seturi,  la un scor de 6-4, 6-4 în favoarea olandezei. Dacă ar fi câștigat, Halep ar fi urcat pe locul 1 în topul WTA.

Cristian Toteştean
de Cristian Toteştean

la 11.05.2019, 21:35

Simona Halep în finala de la Madrid
Simona Halep a pierdut finala de la Madrid Open, cu Kiki Bertens - Reuters

Simona Halep a câștigat primul punct al partidei. Tot ea a fost și cea care a făcut și primul break al meciului, câștigând rapid pe serviciul adversarei.

Kiki Bertens și-a revenit rapid și a câștigat și ea pe serviciul româncei, care însă, a reușit încă un break fix la următorul punct, detașându-se la 4-2 în primul set. De la acest scor însă, Bertens a revenit spectaculos și a câștigat 4 puncte consecutive, adjudecându-și astfel primul set.

Cel de-al doilea set a fost controlat de Kiki Bertens, care a reușit să preia avantajul cu un break obținut rapid. Jucătoarea olandeză a reușit să-și păstreze acest avantaj până la finalul setului, pe care l-a câștigat cu 6-4.

Dacă ar fi învins la Madrid Open, Simona Halep avea șanse să revină numărul 1 mondial, în clasamentul WTA, care urmează să fie publicat luni.

Calificarea în finală la Madrid e recompensată cu 608.700 de Euro și 650 de puncte WTA. Kiki Bertens primește pentru câștigarea turneului 1.202.520 Euro și 1000 de puncte WTA.

Credeţi că se vor înmulţi atacurile urşilor în România?

Observator » Sport » Simona Halep a pierdut finala de la Madrid și a ratat revenirea pe locul 1 mondial