Simona Halep stabilește un record ca lider mondial

Simona Halep este lider în tenisul mondial pentru a 27-a săptămână în topul WTA. Românca a devenit astfel singura jucătoare care nu a câștigat un Grand Slam care are cele mai multe săptămâni pe poziția 1 în lume.

Simona Halep, lider mondial pentru a 27-a săptămână
Simona Halep devine prima jucătoare din lume lider mondial pentru 27 de săptămâni fără să câștige un Grand Slam - Hepta

Simona Halep are în total 8055 puncte și a depășit-o pe rusoaica Dinara Safina, care a fost vreme de 26 de săptămâni lider WTA fără a câștiga un Grand Slam.

În Top 100 WTA sunt alte 5 românce românce. Sorana Cîrstea a coborât de pe locul 35 pe 36, cu 1.325 de puncte, Irina-Camelia Begu a coborât de pe 36 pe 38, cu 1.270 puncte, Monica Niculescu a urcat de pe 64 pe 61, cu 963 de puncte, iar Ana Bogdan se menţine pe 67, cu 890 de puncte.

• Top 10 WTA:

Mihaela Buzărnescu, care a jucat săptămâna trecută finala de la Praga, are cea mai bună clasare din carieră, după ce a urcat de pe locul 37 pe 32, cu 1.393 de puncte.

Simona Halep, în schimb, pare să fie într-o formă foarte bună. În weekend, românca a fost premiată la Madrid, fiind considerată cea mai bună jucătoare a turneului din ultimii 10 ani.

Aţi alocat un buget mai mare pentru Paşte în acest an faţă de 2023?