Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Cincinnati!

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 7-6 (3), 6-2, pe spotiva rusă Anastasia Pavliucenkova, locul 34 WTA, calificându-se în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati.

Partida a durat o oră şi 41 de minute şi la capătul ei Halep a obţinut a doua prezenţă la rând în semifinalele unui turneu WTA, după ce săptămâna trecută ea a atins aceeaşi fază la Toronto.

Începutul de meci a fost destul de complicat pentru Halep, care s-a văzut condusă cu 2-0, după un break în primul ghem. Cu un serviciu puternic şi plasat, Pavliucenkova a dominat jocul atât timp cât resursele sale fizice au fost la un nivel înalt. Ea a condus cu 3-1 şi 4-2, dar a fost egalată la 4. Din acel moment, Halep, obosită după două partide de aproape trei ore, a gestionat cu atenţie meciul, a început să lungească un pic punctele şi să profite de limitele de mobilitate şi de tehnică ale rusoaicei.

Cele două jucătoare şi-au fructificat serviciul până la 6-6, nu înainte ca Simona Halep să rateze o primă minge de set la 6-5. În tie-break, Halep a avut 4-0, Pavliucenkova s-a apropiat la 4-3, dar românca nu a mai greşit până la final şi a câştigat primul set după 63 de minute.

Observator » Sport » Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Cincinnati!