Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, duminică, pe Evghenia Rodina, locul 91 WTA, cu scorul de 7-5, 6-4, şi s-a calificat în manşa a doua a turneului de Grand Slam de la Roland Garros

Partida, care a avut loc pe arena principală a complexului de la Roland Garros, Philippe-Chatrier, a durat o oră şi 16 minute.

Finalistă anul trecut la French Open, unde are de apărat 1.300 de puncte, Halep a început bine meciul cu Rodina şi a condus cu 4-1, după două break-uri consecutive, reuşite la 1-1 şi 3-1. A urmat o scădere în jocul româncei, de care Rodina a profitat imediat. Rusoiaca a făcut rebreak, s-a apropiat la 3-4, apoi a câştigat din nou pe serviciul adversarei, la 4-5. Într-un moment foarte important al meciului, în ghemul al unsprezecelea, când părea că este pe val, Rodina a comis două erori uşoare, cedându-şi serviciul. Halep a închis apoi setul, cu 7-5, după 36 de minute.

Când ţineţi post negru, renunţaţi inclusiv la apă?

Observator » Sport » Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros