Argint pentru România la canotaj! Simona Radiș și Ancuța Bodnar, campioane olimpice en titre, au obținut joi medalia de argint în finala probei de dublu vâsle feminin, la Jocurile Olimpice de la Paris. Echipajul din Noua-Zeelandă a cucerit aurul, iar pe trei s-a clasat Marea Britanie.

la 02.08.2024 , 10:19

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş
Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş - Profimedia

România a obţinut a treia medalie la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au câştigat argintul la dublu vâsle feminin. Ancuţa şi Simona, ambele de 25 de ani, au încheiat cursa în 6 minute, 50 de secunde şi 69 de sutimi.

Medalia de aur a revenit Noii Zeelande, iar pe trei s-a clasat echipajul din Marea Britanie.

Româncele au luat startul de pe culoarul patru.

JO 2024: Programul românilor pe 1 august

Canotaj

• 11:00 simplu masculin - semifinale (A/B): Mihai Chiruţă
  • 11:20 opt plus unu masculin - recalificări: Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci, Adrian Munteanu

Polo pe apă

• 20:30 România - Croaţia (Grupa A, masculin)

Yachting

• 16:35 Dinghy feminin: Ebru Bolat

JO 2024, clasamentul pe medalii după cinci zile de competiţie

România ocupă locul 19 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce David Popovici a obţinut bronzul la 100 metri liber și aur la 200 metri liber.

Până miercuri, cele mai multe medalii le-au luat reprezentanţii Chinei (19). Ei au nouă medalii de aur, şapte de argint şi trei de bronz. Locul doi este ocupat de Franţa, cu 26 medalii (8 aur, 10 argint, 8 bronz), iar pe trei este Japonia - 15 medalii (8 aur, 3 argint, 4 bronz).

Americanii sunt pe şapte, cu 30 de medalii, dintre care cinci de aur, 13 de argint şi 12 de bronz.

România este la egalitate cu Croaţia, Guatemala şi Irlanda. Cu două medalii de bronz, ambele la judo, Republica Moldova este pe locul 39, la egalitate cu India.

Vezi jocurile olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR* . Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului)

Vi se par prea stricte regulile impuse pentru uniforma elevilor?
Observator » Sport » Simona Radiș și Ancuța Bodnar, argint în finala de dublu vâsle la JO 2024. Finişul româncelor a fost unul dramatic