Steaua București a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor

Campioana României, Steaua București, a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, ediția 2015-2016, fiind învinsă la limită în deplasare, cu scorul de 4-2 (1-2), de echipa sârbă Partizan Belgrad, miercuri seara, în cadrul manșei secunde a turului III preliminar al celei mai importante competiții continentale intercluburi

Meciul s-a disputat într-o atmosferă incendiară, creată de cei aproximativ 30.000 de spectatori prezenți în tribunele stadionului "Partizan", care a contrastat cu cea de la jocul tur de pe Arena Națională din București, disputat cu porțile închise și încheiat la egalitate, 1-1.

Partizan a reușit deschiderea scorului în minutul 8, prin căpitanul Stefan Babovic, după o gafă a apărării Stelei, însă elevii lui Mirel Rădoi au restabilit rapid egalitatea, prin ghanezul Sulley Muniru, care l-a învins pe portarul Zivkovic cu un șut din interiorul careului, după o fază creată de Tade.

Steaua putea prelua conducerea pe tabela de marcaj în minutul 27, când Tade a expediat mingea în bară, la capătul unei acțiuni ofensive de toată frumusețea a roș-albaștrilor.

Campioana României a trecut însă în avantaj după doar câteva minute, când algerianul Hamroun a fructificat o pasă a lui Adi Popa și l-a învins pe portarul Zivkovic (min.33).

Partizan a început în forță repriza secundă și putea restabili echilibrul pe tabela de marcaj, însă atacantul bulgar Valeri Bojinov a trimis balonul în bară de la 11 m, după un fault în careu comis de Varela asupra lui Petrovic (min.48), fază în urma căreia africanul a văzut cartonașul roșu și a părăsit terenul, Steaua rămânând astfel în 10 jucători.

Gazdele au profitat de avantajul numeric și au mărit presiunea la poarta Stelei, reușind să marcheze de două ori într-un interval de nouă minute, mai întâi prin Marko Jevtovic (min.60), al cărui șut a fost deviat de un apărător al Stelei, păcălindu-l astfel pe portarul Cojocaru, iar apoi prin Andrija Zivkovic, bine servit de Oumaru (min.69).

Campioana Serbiei a pus capăt suspansului în prelungirile jocului, când a înscris pentru a patra oară, prin rezerva Nikola Trujic.

Grație acestui succes, Partizan Belgrad și-a asigurat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor, în timp ce Steaua București va evolua în play-off-ul celei de-a doua competiții europene intercluburi, Europa League.

Observator » Sport » Steaua București a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor