Echipa Universitatea Craiova a încheiat la egalitate luni seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia bucureşteană Rapid, în ultimul meci din etapa a 29-a a Superligii.

la 04.03.2024, 22:20

Gazdele au marcat primele la Craiova, în minutul 30, atunci când Bancu a centrat de pe partea stângă, iar Alexandru Mitriţă a fost omul potrivit la locul potrivit catapultând balonul în plasă. În startul reprizei secunde tot Mitriţă a ratat o şansă uriaşă, în minutul 47, trimiţând puţin pe lângă poartă la o greşeală a defensivei giuleştene. După numai două minute Hromada a egalat, înscriind primul său gol pentru Rapid, din faţa porţii, la pasa lui Ermal Krasniqi.

Meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1 şi înaintea ultimei etape din sezonul regular Rapid e pe locul secund, cu 52 de puncte, la 12 puncte distanţă de liderul FCSB. Universitatea Craiova ocupă locul al patrulea, cu 46 de puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Ş. Vlădoiu, Screciu, Maldonado, Bancu - Al. Creţu (Kozulj 90), Mateiu, Houri (Mekvabishvili 65) – Baiaram (Danciu 88), Markovic (A. Ivan 46), Al. Mitriţă (Blesa 65). ANTRENOR: Ivaylo Petev

RAPID: Aioani - Braun, I. Cristea, P. Iacob, Bădescu – Oaidă, Hromada (Al. Albu 61)  – E. Krasniqi, Hasani (Burmaz 72), Petrila (Papeau 61) – A. Rrahmani. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Ş. Vlădoiu 40, Houri 45+2 / Papeau 79, A. Rrahmani 90+2, D. Grigore 90+4

Arbitri: Marian Barbu - Stelian Slabu, Marius Badea - Andrei Antonie

Arbitri VAR: Iulian Călin - Horia Mladinovici

Cum vă petreceţi Floriile?

Observator » Sport » Universitatea Craiova - Rapid 1-1. FCSB rămâne lider detașat, la 12 puncte distanță