Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Liderul PAS acuză că Igor Dodon plăteşte oamenii să iasă în stradă la protestul din faţa Parlamentului

Scandal la Chişinău înainte de protestul anunţat de Igor Dodon. Liderul PAS acuză că Igor Dodon plăteşte oameni să iasă în stradă.

de Redactia Observator

la 29.09.2025 , 11:43

Protest cu scandal la Chișinău: Liderul PAS acuză că Igor Dodon plăteşte oameni să iasă în stradă Igor Dodon, liderul Partidului Socialiștilor (PSRM), președinte al Republicii Moldova în perioada 2016-2020, se adresează unui miting de protest în fața Comisiei Electorale Centrale a Republicii Moldova - Profimedia

Președintele PAS, Igor Grosu, a transmis luni, în contextul protestului anunțat astăzi la ora 12:00 în fața Parlamentului de la Chișinău, organizat de "Blocul Patrioților", că Poliția are informații potrivit cărora unor persoane li s-ar fi promis bani pentru a participa la manifestație, în condițiile în care mulți cetățeni aleg să nu iasă în stradă.

Protest cu scandal la Chişinău

Igor Grosu reamintește organizatorilor că poartă întreaga responsabilitate pentru desfășurarea acțiunii și că astfel de practici sunt sancționate de lege. Totodată, autoritățile de la Chișinău subliniază că respectă dreptul la libera exprimare, dar îi îndeamnă pe cetățeni să nu se lase ademeniți, să își păstreze demnitatea și să acționeze în limitele legii.

Articolul continuă după reclamă

În cazul în care vor fi constatate nereguli, Poliția va interveni și va documenta faptele conform cadrului legal, a mai precizat Grosu.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi cumpărat apartamente mai mici decât prevede legea datorită preţului?
Observator » Alegeri în Republica Moldova » Liderul PAS acuză că Igor Dodon plăteşte oamenii să iasă în stradă la protestul din faţa Parlamentului