Antena LIVE

Curs valutar

Video

Val de prezentări la Urgenţe după cea mai caldă zi din an: 350 de pacienţi în ultimele 24 de ore. Canicula persistă şi zilele următoare

Suntem la mijlocul celei mai călduroase zile din această vară abia începută şi aproape toată ţara este sub cod de caniculă. Sudul ţării este cel mai afectat, aici avem cod portocaliu, iar în urmă cu doar câteva ore, în Bucureşti, termometrele înregistrau 41 de grade Celsius, un record pentru această dată. Asta după ce ziua de ieri s-au înregistrat 53 de recorduri ale temperaturilor maxime pentru localităţi din sudul, centrul şi vestul ţării, inclusiv Capitală. Cei care s-au încumetat să iasă din casă în miezul zilei au simţit pe pielea lor ce înseamnă termenul meteorologic căldură extremă. La Iaşi, a fost record de pacienţi la Unitatea de Primiri Urgenţe: 350 de pacienţi în 24 de ore.

De la 20.06.2024, 17:59
WhatsApp
Vezi și:

Capitala s-a topit astăzi sub soarele cu adevărat fierbinte temperaturile resimţite au depăşit 40 de grade Celsius, iar la nivelul asfaltului s-au înregistrat peste 60 de grade Celsius. Meteorologii spun că în miezul zilei, termometrele au arătat chiar şi 41 de grade, o temperatură record pentru 20 iunie. Nici măcar briza nu a răcorit atmosfera în judeţele aflate sub cod portocaliu. La Constanţa, în timpul unei ceremonii de absolvire de la Colegiul Național Militar "Alexandru Ioan Cuza", unuia dintre elevi i s-a făcut rău.

Va fi extrem de cald şi în următoarele zile

Cei care au început deja vacanţa de Rusalii, au căutat umbra sub umbrele. A fost atât de cald încât nici apa mării nu a rezistat caniculei şi s-a încălzit mai repede decât în alţi ani. "Sfatul nostru: să stea la umbră. În momentul în care intră în apă să intre câte puţin pentru că se poate produce un şoc. Pot fi unii care au probleme cardiace, de tensiune şi se pot produce accidente", a declarat Gelu Vătămănescu, şeful salvamarilor Eforie.

Cald a fost şi la Iaşi, chiar dacă Moldova nu a fost sub cod de caniculă astăzi. Iar căldura mare s-a văzut cel mai bine în curtea Spitalului Clinic de Urgenţă. În ultimele 24 de ore, a fost record de pacienţi, peste 350 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale. "Au fost cazuri de insolaţie la persoane vârstnice peste 70 de ani. Care consumaseră alcool. Şi-au pierdut starea de conştienţă în spaţiul public. Au fost multe persoane cu peste 80 de ani care au căzut în casă, în curte, în apartament. Cei cu boli cardiovasculare, metabolice şi gastrointestinale, cunoscute, cronice au suferit acutizări", a declarat Diana Cimpoesu, medic- șef UPU-SMURD Iaşi.

Şi în trenuri a fost coşmar. Sunt încă multe garnituri care circulă fără aer condiţionat, iar CFR a anunţat şi că vor fi întârzieri. Trenurile circulă cu viteză redusă. Mai mult, defecţiunile tehnice îi pot lăsa pe călători să aştepte, ore întregi, în câmp. A fost şi cazul a 300 de pasageri, printre care şi copii, care călătoreau spre Budapesta. Canicula nu ia pauză însă. Va fi extrem de cald şi în următoarele zile, iar autorităţile au anunţat, de asemenea, restricţii de tonaj pe drumurile expres şi naţionale.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

canicula vreme temperatura record
Întrebarea zilei
Aţi fost vreodată victima unei înşelătorii pe WhatsApp?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Singura propoziție din limba română care se citește la fel din ambele capete....
Fanatik.ro
Publicat 16.02.2025
Momentul în care un canoist a fost prins în gură și apoi scuipat de o balenă...
spotmedia.ro
Publicat 14.02.2025
Zelenski: Rusia se pregătește să trimită 100.000 de soldați în Belarus,...
spotmedia.ro
Publicat 13.02.2025
Iluzie optică virală | În această imagine sunt 4 lei, nu doar 2. Găsiți-i pe...
Gandul
Publicat 16.02.2025
Care este probabilitatea ca asteroidul Bennu să lovească Pământul şi să...
Adevărul
Publicat 16.02.2025
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat...
A1
Publicat 16.02.2025
Horoscopul zilei de 17 februarie 2025. Racii sunt sfătuiți să gândească...
CaTine
Publicat 16.02.2025
Ce ținute poartă Alexandru Papadopol și Cristiana Luca la nunta lor! Actorul...
spynews.ro
Publicat 14.02.2025
Începe procesul Simonei Halep la New York! Avocații româncei au obținut o...
GSP
Publicat 11.02.2025
Care sunt cele mai „inutile” facultăți din România. Cu greu îți găsești...
Click.ro
Publicat 15.02.2025
Singurul mamifer cu sânge rece a uimit experții. Creatura neobișnuită a...
Useit
Publicat 16.02.2025
O celebră influenceriță a murit la doar 28 de ani. Fanii, în stare de șoc
Redacţia.ro
Publicat 13.02.2025
Schema banală prin care contabila și casiera au furat 360.000 de lei din bugetul...
libertatea.ro
Publicat 16.02.2025
Sam Asghari a vorbit despre relația lui cu Britney Spears. Cei doi s-au cunoscut...
ZU
Publicat 16.02.2025
Rulouri de pui cu mozzarella, șuncă și ceapă verde
Hello taste
Publicat 12.02.2025
Cum să sprijini copilul prin validarea emoțiilor sale
Deparinti
Publicat 15.02.2025
Fiica regretatei Lorena Rojas are 11 ani. Cum a crescut Lucianna alături de sora...
Happy
Publicat 14.02.2025
Cine este și cum arată iubita lui Ilie Bolojan: Ce salariu are președintele...
BZI
Publicat 12.02.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Rinita alergică sau „febra fânului”. Cauze, simptome și tratament
Medicool
Publicat 16.02.2025