Antena LIVE

Curs valutar

Macron acuză Rusia că a manipulat alegerile din România: Moscova este o amenințare existențială pentru europeni

Preşedintele francez Emmanuel Macron a menționat România în contextul acțiunilor destabilizatoare ale Rusiei în Europa, afirmând într-un interviu pentru "La Dépêche", că Moscova constituie o "amenințare existențială" pentru europeni prin diverse metode de influență și agresiune. 

De la 19.02.2025, 11:24
WhatsApp
Președintele Emmanuel Macron îi întâmpină pe liderii europeni înaintea summitului de la Paris, pe 17 februarie 2025. Getty Images

Într-un interviu publicat marți seară, 18 februarie, în La Dépêche, președintele Emmanuel Macron acuză Rusia că reprezintă "o amenințare existențială pentru europeni", subliniind printre altele că a manipulat alegerile prezidențiale din România, dar spune totodată că este dispus să discute cu Vladimir Putin şi că Franţa nu va trimite trupe în Ucraina. 

Rusia, "amenințare existențială" pentru europeni

Macron a enumerat manipularea informațiilor și interferențele în procesele electorale din România drept parte a strategiilor Rusiei de a destabiliza democrațiile europene. De asemenea, a amintit atacurile cibernetice la nivel european, acțiunile militare la granița Poloniei, atacuri (cum s-au întâmplat în Marea Britanie) și utilizarea doctrinei nucleare ca instrument de intimidare.

"Rusia constituie o amenințare existențială pentru europeni, având în vedere acțiunile pe care le întreprinde în diverse domenii", a declarat Macron care a enumerat apoi: "la granița poloneză, prin acțiuni care se folosesc de migrație, prin atacuri cibernetice împotriva aproape tuturor țărilor Europei, prin atacuri în anumite țări, pe care le-au experimentat britanicii, prin informare și manipulare zilnică a informațiilor în toate țările Europei, prin manipularea proceselor electorale din România, pentru a nu numi doar o ţară, prin amenințări explicite prin doctrina sa nucleară. Iar reînarmarea foarte semnificativă în curs de desfășurare a Rusiei trebuie să-i determine pe europeni să reacționeze independent de ceea ce se întâmplă în altă parte și de pozițiile americane".

Pe acelaşi subiect

Fără trupe terestre în Ucraina şi dispus la dialog cu Putin

Macron a subliniat că Franța nu intenționează să trimită trupe combatante în Ucraina. Totuși, el a menționat posibilitatea trimiterii de experți sau trupe în termeni limitați, în afara zonelor de conflict, pentru a sprijini Kievul și a demonstra solidaritatea internațională.

"La summitul din 2024 de la Paris, am spus că trebuie să restabilim ambiguitatea strategică, deoarece era o necesitate. Nu am anunțat niciodată trimiterea de trupe terestre din partea Franței. Astăzi, Franța nu se pregătește să trimită trupe la sol, ci analizează garanții de securitate. Această ambiguitate strategică este ceea ce aduce, în cele din urmă, alegerea lui Donald Trump. Recreează incertitudinea strategică pentru președintele Putin, în timp ce predecesorul său afirmase clar: Nu voi trimite niciodată trupe pe teren. Această incertitudine ne este utilă, deoarece ne poate ajuta să exercităm presiune", a declarat Emmanuel Macron, precizând că este pregătit să-l sune pe Vladimir Putin "oricând va fi necesar în cadrul viitoarelor negocieri". "Evident, voi vorbi din nou cu el dacă acest lucru va fi util situației", a subliniat președintele francez.

"O simplă încetare a focului nu ar rezolva conflictul. Este necesară o pace durabilă, care să garanteze securitatea, stabilitatea socială și economică a Ucrainei", a mai declarat președintele francez.

Pentru Emmanuel Macron, chestiunea-cheie rămâne cea a garanțiilor de securitate. "Cum putem proteja Ucraina pe termen lung împotriva unei noi agresiuni? Există o gamă largă de răspunsuri", a afirmat președintele, menționând: reînarmarea Ucrainei, trimiterea de experți (instructori) sau chiar de militari în număr limitat în zone non-conflict pentru a sprijini și consolida Ucraina. "Exact la asta ne gândim împreună cu britanicii", a explicat el. O ultimă opțiune ar fi stabilirea, în cadrul negocierilor, a unei operațiuni de menținere a păcii sub mandat ONU, care să fie desfășurată de-a lungul liniei frontului.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

emmanuel macron franta romania rusia razboi ucraina rusia ucraina
Întrebarea zilei
Cât vorbiţi la telefon pe zi?

Mai puţin de o oră

1-3 ore

Peste 3 ore

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Comuna din România unde te simți ca-n Dubai. Autoritățile au făcut o...
Fanatik.ro
Publicat 21.02.2025
Alertă Severe Weather! Orașele din România unde vor fi -26 grade Celsius...
Gandul
Publicat 21.02.2025
Alegeri Germania. Gafa imensă a nemților, la indigo după cea din România....
Adevărul
Publicat 21.02.2025
Ana, Mi-ai fost scrisă în ADN, rezumat episoade 19, 20 și 21, 20 februarie...
A1
Publicat 21.02.2025
Horoscopul zilei de 22 februarie 2025. Racii sunt norocoși. Află ce se...
CaTine
Publicat 21.02.2025
O cunoscută influenceriță din România a născut la 8 luni! Tânăra a adus pe...
spynews.ro
Publicat 21.02.2025
Fostul tenismen ucrainean din Top 20 a dezvăluit ce i-a scris un coleg rus la...
GSP
Publicat 20.02.2025
Regina faimoasă care a ieșit distrusă dintr-un triunghi amoros de coşmar! A...
Click.ro
Publicat 21.02.2025
NASA a recalculat riscul unui impact cu asteroidul 2024 YR4. E considerat cel mai...
Useit
Publicat 21.02.2025
Cui i-a trimis Andrei Perneș ultimul mesaj înainte să moară. Ce a scris fostul...
Redacţia.ro
Publicat 21.02.2025
Ce se va întâmpla când Papa Francisc va muri. Cine anunță decesul, după ce...
libertatea.ro
Publicat 21.02.2025
BLACKPINK va organiza un turneu mondial uriaș în 2025, după o perioadă de...
ZU
Publicat 21.02.2025
Pârjoale moldovenești. Una dintre cele mai populare rețete tradiționale
Hello taste
Publicat 20.02.2025
Expunerea la murdărie: de ce e important să îți lași copilul să se joace liber
Deparinti
Publicat 21.02.2025
Actorii turci la Festivalul Internațional de film de la Berlin. Ce vedete au...
Happy
Publicat 21.02.2025
Cum a surprins-o Fuego pe Irina Loghin de ziua de naștere a artistei! Ce cadou...
BZI
Publicat 20.02.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Vitamina B6 este esențială, dar poate fi toxică în exces. Ce trebuie să știi...
Medicool
Publicat 21.02.2025