Observator » Ştiri economice » Fenomenul demisiilor a ajuns şi în România. De ce vor 8 din 10 români să-şi schimbe locul de muncă

Video Fenomenul demisiilor a ajuns şi în România. De ce vor 8 din 10 români să-şi schimbe locul de muncă

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.01.2022, 17:11 | Modificat la 18.01.2022, 17:53

Schimbarea locului de muncă devine un trend. După ce angajatorii din Statele Unite ale Americii şi Europa de Vest s-au confruntat cu un val de demisii, a venit şi rândul celor din ţara noastră să aibă aceeaşi problemă.

Potrivit unui sondaj realizat de un site de recrutare online, dintr-un eşantion de aproape 2.680 de repondenţi, opt din zece angajaţi au declarat că prioritatea în noul an este să găsească un alt loc de muncă.

21 la sută dintre angajaţii români se declară nemulţumiţi de serviciul lor şi sunt dispuşi să-şi dea demisia chiar dacă nu au un plan de rezervă. 

79% spun că ar rămâne totuşi la actualul job, până vor găsi unul mai satisfăcător, fie el în ţară, fie în străinătate. 

Articolul continuă după reclamă

Alte motivaţii pentru scimbarea job-ului sunt un salariu mai bun sau reconversia profesională. Cei mai atractivi angajatori sunt multinaţionale şi start-upurile.