Observator » Ştiri economice » Ministrul Energiei: "România plăteşte unul dintre cele mai mari preţuri din Europa şi poate chiar din lume"

Exclusiv Ministrul Energiei: "România plăteşte unul dintre cele mai mari preţuri din Europa şi poate chiar din lume"

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 03.11.2025, 20:12 | Modificat la 04.11.2025, 15:02

Plătim cea mai scumpă electricitate din Europa. Şi, din acest motiv, plătim acum mai scump orice - de la pâine până la haine sau vacanţe. Este rezultatul zecilor de ani în care "băieţii deştepţi" au făcut legea şi ne-au triplat facturile, în timp ce statul era complice.

Vorbim despre o caracatiţă cu tentacule bine înfipte la nivel înalt, protejată inclusiv de clasa politică.

Observator a intrat în culisele acestui fenomen cu multe încrengături, ca să înţelegem cum ne-a adus aici. Într-un nou episod din campania "Toată România noastră".

Pentru a continua discuţia despre cum a fost posibil ca România să ajungă la mila acestor "băieţi desştepţi", ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a fost invitat, luni seară, în studioul Observator, pentru o discuţie cu Alessandra Stoicescu. 

Articolul continuă după reclamă

În deschidere, oficialul a explicat că România plăteşte unul dintre cele mai mari preţuri din Europa şi "poate chiar din lume" pentru energie. 

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Oficialul a listat câteva probleme fundamentale ale sistemului energetic din România. 

Pe acelaşi subiect

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

În plus, ministrul Bogdan Ivan a explicat că a ridicat această problemă a domeniului energiei în CSAT şi consideră că este nevoie o "reface întreaga legislaţie" din domeniu.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Ministrul a punctat unul din elementele cele mai delicate ale domeniului: lipsa capacităţilor de stocare. 

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările