Observator » Ştiri economice » Noi scumpiri în benzinării. Cât costă litrul de bezină sau de motorină astăzi, 12 septembrie 2023

Video Noi scumpiri în benzinării. Cât costă litrul de bezină sau de motorină astăzi, 12 septembrie 2023

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 12.09.2023, 09:59 | Modificat la 12.09.2023, 10:06

Noi scumpiri în benzinării. Liderul pieţei a majorat preţurile, iar motorina a depăşit pragul de 7 lei şi 60 de bani, în timp ce benzina se apropie de 7 lei şi 50 de bani. Nu este nevoie de o plafonare, crede premierul. Marcel Ciolacu spune că România are al doilea cel mai mic preţ la combustibili din Europa, iar acciza este raportată la nivelul anului 2018. Promite, însă, o analiză pentru a afla de ce au crescut preţurile.

Prețuri la benzină și motorină astăzi, 12 septembrie 2023: 

- Benzina standard: între 7,17 lei și 7,34 lei

- Benzina premium: între 7,65 lei și 7,99 lei

Articolul continuă după reclamă

- Motorina standard: între 7,5 lei și 7,63 lei

- Motorina premium: între 7,86 lei și 8,13 lei

- GPL: între 3,22 lei și 3,25 lei

Pe acelaşi subiect

Prețuri tot mai mari la benzină și motorină. Ciolacu promite o analiză

Nu este nevoie de o plafonare, crede premierul. Marcel Ciolacu spune că România are al doilea cel mai mic preţ la combustibili din Europa, iar acciza este raportată la nivelul anului 2018. Promite, însă, o analiză pentru a afla de ce au crescut preţurile.

"O să am o discuţie să vedem de ce a crescut preţul. Am înţeles că s-a mărit iarăşi barilul. Este foarte uşor de influenţat în urma războiului, dar vreau să vă spun un lucru – ştiţi că avem al doilea preţ din Europa ca şi cel mai mic. Mi se pare că Bulgaria mai are cu 0,1 mai puţin de cât România. Deci este o scumpire care s-a văzut în toată lumea şi în toată Europa. O să încercăm să o menţinem într-un grafic. De asemenea, ştim că preţul la carburant pe tot lanţul aduce până la urmă scumpiri. Nu e o scumpire atât de mare. Noi avem acciza blocată raportată la 2018. Deci statul român în acest moment ia cea mai mică acciză din Europa ca să menţinem inflaţia cu o singură cifră, cum am reuşit", a declarat Marcel Ciolacu, întrebat într-o conferinţă de presă susţinută luni, după participarea la deschiderea anului şcolar, dacă este luată în calcul reintroducerea măsurii de compensare cu 50 de bani a carburanţilor, în contextul scumpirii benzinei care a ajuns la 7,5 lei/l.

Şeful Executivului a mai spus că a văzut că motorină s-a scumpit mai mult. "Este şi normal. De obicei motorina se foloseşte în război, din câte ştiu eu", a completat Ciolacu.