Italia este prima finalistă a EURO 2020. Anglia - Danemarca este cea de-a doua semifinală care va decide cine va fi adversara Italiei în marea finală de pe Wembley.

la 07.07.2021, 00:44

LIVE TEXT Italia - Spania 1-1. Chiesa deschide scorul pe contraatac, Morata egalează

Italia a avut nevoie de prelungiri şi penalty-uri pentru a trece de Spania. Chiesa a deschis scorul în minutul 60, dar Morata a egalat în minutul 80.

După două reprize de prelungiri, scorul a rămas neschimbat, iar prima finalistă a fost decisă la lovituri de la 11 metri. Omul care a dus meciul în prelungiri, Morata, a fost şi cel care a îngropat-o pe Spania şi a ratat penalty-ul decisiv.

Italia - Spania / penalty-uri

• 4-2: Jorginho înscrie şi Italia este în finala EURO 2020.
  • 3-2: Morata ratează incredibil. Donnarumma are o paradă fantastică.
  • 3-2: Bernardeschi trimite direct în vinclu. Italia e din nou în avantaj.
  • 2-2: Alcantara execută calm, fără emoţii, şi egalează.
  • 2-1: Bonucci o aduce din nou pe Italia în avantaj.
  • 1-1: Gerard Moreno marchează şi el. Donnarumma era pe minge, dar şutul a fost puternic şi la semi-înălţime.
  • 1-0: Perotti execută pentru Italia şi înscrie. Şut puternic în plasa laterală.
  • 0-0: Dani Olmo e primul executant al Spaniei şi ratează şi el. Trage peste poartă.
  • 0-0: Locatelli e primul care execută şi ratează. Unai Simon apără.

Italia - Spania 1-1

• Min 120 Se încheie şi reprizele de prelungiri. Urmează loviturile de la 11 metri.
  • Min 106 A început repriza a doua de prelungiri.
  • Min 105 Se încheie prima repriză de prelungiri.
  • Min 98 Şutul puternic al lui Olmo este resprins extrem de greu de Donnarumma, iar reluarea lui Morata este blocată de defensiva italiană.
  • Min 91 A început prima repriză de prelungiri.
  • Min 90+3 S-au încheiat cele 90 de minute regulamentare. Urmează două reprize de prelungiri a câte 15 minute.
  • Min 80 Spania egalează cu 10 minute înainte de final. Un un-doi între Olmo şi Morata îl lasă pe Morata singur cu Donnarumma şi atacantul iberic înscrie.
  • Min 65 Oyarzabal nu ajunge la o minge centrată perfect de Koke în faţa porţii goale
  • Min 60 Chiesa înscrie cu un şut superb pe colţul lung, la finele unui contraatac blitz. Doar 16 secunde a durat întreaga fază a Italiei.
  • Min 55 Replica Italiei vine aproape instantaneu: şutul lui Chiesa este reţinut de Unai Simon.
  • Min 55 Busquets trage din marginea careului de 16 metri, mingea trece milimetric peste poarta.
  • Min 46 A început repriza a doua.
  • Min 45 Final de primă repriză.
  • Min 45 Repriza se încheie cu marea ocazie a lui Emerson. Mingea trimisă de fundaşul italian trece pe lângă vinclu.
  • Min 33 Dani Olmo apare din nou la finalizare. Şutul trece mult peste.
  • Min 25 Olmo şutează puternic din mijlocul careului, însă Donnarumma are o intervenţie fantastică şi reuşeşte să respingă.
  • Min 14 Ferran Torres reuşeşte un dribling spectaculos la 25 de metri, dar trage pe lângă poarta Italiei.
  • Min 4 Barella trage în bara colţului lung, dar faza este oprită pentru offside.
  • Min 1 A început meciul. Italia - Spania, prima semifinală a EURO 2020, se joacă pe Wembley.

Italia - Spania. Echipele de start

• Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson - Barella, Jorginho, Verratti - Chiesa, Immobile, Insigne
  • Spania: Unai Simon - Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Jordi Alba - Koke, Sergio Busquets, Pedri - Ferran Torres, Oyarzabal, Olmo

Italia - Spania se joacă pe Wembley, ca de altfel şi cealaltă semifinală şi marea finală. Cei doi selecţioneri au fost nemulţumiţi de modul în care au fost repartizate biletele: şi-ar fi dorit ca englezii să aibă mai puţine bilete la această semifinală şi să fie favorizaţi suporterii celor două naţionale care se înfruntă.

Italia şi-a câştigat grupa cu maximum de puncte după ce le-a învins pe Turcia, Elveţia şi Ţara Galilor. În optimi, Italia a trecut cu emoţii de Austria, după prelungiri, iar în sferturi a învins Belgia, scor 2-1.

De partea cealaltă, Spania a avut un parcurs ezitant în faza grupelor: două remize cu Suedia, respectiv Polonia şi o victorie la scor cu Slovacia. În optimi, Spania a trecut de Croaţia după prelungiri, iar în semifinale s-a calificat după o victorie obţinută la loviturile de departajare contra Elveţiei.

Observator » Euro 2020 » Italia se califică în finala EURO 2020 după ce o elimină pe Spania la penalty-uri. Morata a ratat penalty-ul decisiv