Suedia - Ucraina, 1-2 după prelungiri, a fost ultimul meci al optimilor şi partida care a stabilit tabloul complet al sferturilor EURO 2020.

la 30.06.2021, 11:00

Elveţia, Spania, Belgia, Italia, Cehia, Danemarca, Ucraina şi Anglia sunt echipele calificate în sferturile EURO 2020. Elveţia, Ucraina şi Cehia sunt numele surpriză care au reuşit să se califice în sferturi.

Croaţia se putea alătura acestei liste, însă Spania a reuşit în cele din urmă să se califice, după prelungiri, la finele unui meci dramatic. Şi Italia a avut nevoie de prelungiri pentru a se califica.

EURO 2020. Sferturi, programul complet:

• Elveţia - Spania, 2 iulie, ora 19:00, Sankt-Petersburg
  • Belgia - Italia, 2 iulie, ora 22:00, Munchen
  • Cehia - Danemarca, 3 iulie, ora 19:00, Baku
  • Ucraina - Anglia, 3 iulie, ora 22:00, Roma

Belgia - Italia este fără îndoială cel mai important meci din faza sferturilor EURO 2020. Italia, creditată cu mari şanse la trofeu după faza grupelor, a fost la un pas de eliminare în optimi. Italienii au avut nevoie de prelungiri pentru a se califica în faţa Austriei.

De partea cealaltă, Belgia a avut un meci mult mai greu în optimi, contra Portugaliei, însă belgienii au reuşit să obţină calificarea în 90 de minute după golul lui Thorgan Hazard.

EURO 2020. Programul semifinalelor

Se cunoaşte şi programul semifinalelor la EUR0 2020, iar Anglia pare să aibă cel mai accesibil drum către finala care se va disputa pe Wembley. Dacă vor elimina Ucraina, englezii se vor duela în semifinale cu învingătoarea dintre Cehia şi Danemarca.

Cealaltă jumătate de tablou este mult mai complicată. Câştigătoarea sfertului Belgia - Italia se va confrunta cu învingătoarea dintre Elveţia şi Spania. Semifinalele, precum şi marea finală, se vor juca pe Wembley.

• Semifinala 1 (6 iulie, ora 22:00): Elveţia / Spania - Belgia / Italia
  • Semifinala 2 (7 iulie, ora 22:00): Cehia / Danemarca - Ucraina / Anglia

Unde preferaţi să vă cazaţi în vacanţă, la hotel sau închiriaţi un apartament?

Observator » Euro 2020 » EURO 2020. Programul complet al sferturilor EURO 2020: Anglia are cel mai uşor drum către finală