Italia a avut un meci mult mai greu decât se aştepta în compania Austriei, în optimi.

la 27.06.2021, 00:35

LIVE TEXT Italia - Austria, ora 22:00. Italienii au jucat perfect la EURO 2020, austriecii sunt la prima calificare din istorie în optimi

Italia a avut nevoie de reprizele de prelungiri pentru a se califica în sferturi. În timpul regulamentar, Arnautovic a marcat pentru Austria, dar golul a fost anulat pentru offside.

În prima repriză de prelungiri, italienii şi-au asigurat calificarea: Chiesa şi Pessina au marcat golurile salvatoare. Reuşita lui Kalajdzic din repriza a doua de prelungiri nu a mai putut schimba soarta calificării.

În sferturi, Italia se va duela cu învingătoarea dintre Belgia şi Portugalia.

• Min 120 Final de meci! Italia se califică în sferturi.

• Min 114 GOL Austria! Kalajdzic găseşte un unghi imposibil şi trimite mingea în plasă, pe colţul scurt, din cădere şi cu 3 fundaşi în spate.

• Min 111 Sabitzer trage mult peste poart italienilor din poziţie ideală.

• Min 106 A început repriza a doua de prelungiri!

• Min 105 GOL Italia! Pessina marchează şi el şi Italia este foarte aprope de sferturi.

• Min 104 Bachmann intervine spectaculos şi scoate din vinclu o minge plasată perfect de Insigne din lovitură liberă.

• Min 95 GOL Italia! Chiesa preia pe partea dreaptă, întoarce un fundaş şi trage fără speranţe pentru portarul austriac. E doar al doilea său la naţională.

• Min 91 A început prima repriză de prelungiri!

• Min 90+5 S-au încheiat cele 90 de regulamentare! Urmează prelungiri!

• Min 65 Arnautovic reuşeşte să înscrie, dar golul este anulat cu ajutorul VAR.

• Min 62 Sabitzer trage de mare distanţă, şutul este deviat de fundaşii italieni şi trece pe lângă poartă. Din cornerul rezultat, Arnautovic trimite pe colţul scurt însă nu-l surprinde pe Donnarumma.

• Min 52 Alaba execută aproape perfect o lovitură liberă din marginea careului. Mingea trece puţin peste poarta Austriei.

• Min 46 A început repriza a doua!

• Min 45 Final de primă repriză!

• Min 33 Cea mai mare ocazie a meciului: şutul lui Immobile loveşte încheietura barelor.

• Min 18 Replica Austriei vine prin şutul lui Arnautovic. Mingea trece însă mult peste.

• Min 17 Şut puternic al lui Barrella, dar portarul Austriei are un reflex senzaţional: Bachmann a respins cu piciorul, ca la handbal.

• Min 11 Primul şut spre poartă vine abia după 11 minute de joc. Spinazzola trage pe lângă poarta austriecilor.

• Min 1 A început meciul!

Echipele de start la Italia - Austria

• Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola - Barella, Jorjinho, Verratti - Berardi, Immobile, Insigne
  • Austria: Bachmann - Lainer, Dragovic, Hinteregger, Alaba - Schlager, Grillitsch - Laimer, Sabitzer, Baumgartner - Arnautovic

Italia a impresionat la EURO 2020 după ce şi-a câştigat toate meciurile din grupă, de o manieră categorică, şi s-a calificat de pe primul loc. Italienii au marcat şapte goluri în grupe, fără a primi vreunul. Dacă până acum şi-a jucat meciurile "acasă", pe "Olimpico" din Roma, Italia va juca împotriva Austriei pe Wembley.

Mancini, înainte de Italia - Austria: "Suntem pe Wembley ca să ne întoarcem"

Wembley e stadionul care va găzdui semifinalele şi finala EURO 2020. Roberto Mancini, selecţionerul Italiei, speră ca echipa să revină pe stadionul din Londra pentru a lupta pentru trofeu.

"Noul Wembley este un stadion minunat pentru fotbal, unul dintre cele mai frumoase din lume. Să joci aici este fantastic, iar băieții trebuie să fie bucuroși de această experiență. Depinde de noi să revenim aici pentru semifinale, va fi nevoie de două victorii, nu una. Suntem pe Wembley ca să ne întoarcem. În acești trei ani s-a realizat o muncă importantă, avem jucători tineri care au convins. În fotbal, câștigi sau pierzi, mâine trebuie să avem o atitudine pozitivă și să ne bucurăm", a declarat Roberto Mancini la conferinţa de presă.

Austria, la prima calificare în optimi la EURO

Austria, adversarul Italiei din optimi, este la prima calificare din istorie într-o fază eliminatorie la un EURO. Austriecii şi-au obţinut biletele pentru optimi chiar la Bucureşti, pe Arena Naţională.

Austria s-a calificat de pe locul 2 din Grupa C. A învins Macedonia de Nord, scor 3-1, şi Ucraina, scor 1-0. Ambele victorii au fost obţinute pe Arena Naţională.

Vi s-a întâmplat să fiţi hărţuiţi într-un teambuilding?

Observator » Euro 2020 » Italia - Austria 2-1. Italia a avut nevoie de prelungiri pentru a se califica în sferturi