Cum a funcționat omenirea până la hârtia igienică
Hârtia igienică este unul dintre acele lucruri fără de care nu ne-am imagina existența. Și totuși, până la aceasta, oamenii au fost nevoiți să utilizeze alte mijloace pentru a-și întreține igiena
![](https://img.observatornews.ro/0/2014/11/7/138659/14153646232a17f1fb.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Hârtia igienică este unul dintre acele lucruri fără de care nu ne-am imagina existența. Și totuși, până la aceasta, oamenii au fost nevoiți să utilizeze alte mijloace pentru a-și întreține igiena
În acest sens, grecii utilizau pietre ori argilă.
Romanii se foloseau de un burete prins la capătul unui băț. Când nu era utilizat, buretele era lăsat într-o găleată plină cu apă de mare și era folosit la comun.
În 1391, un împărat chinez a cerut confecționarea unor coli speciale de hârtie pentru a fi utilizate la toaletă. Cererea nu era una neobișnuită dat fiind că poporul chinez folosea deja hârtie pentru păstrarea igienei.
În cazul europenilor din zonele nordice, lucrurile stăteau cu totul altfel: aceștia se ajutau vara de mușchiul din pădure iar în sezonul rece de... zăpadă.
Americanii s-au folosit o vreme îndelungată de frunzele de porumb ca, mai apoi, să apeleze la ziare.
Abia în anul 1857 a început să circule hârtia igienică comercială.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰