Observator » Evenimente » Elevii dau lecţii de civilizaţii

Elevii dau lecţii de civilizaţii

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.06.2014, 08:02 | Modificat la 04.06.2014, 08:34

Pe români nu-i dau afară din casă civilizaţia şi bunul simţ! O spun chiar cei mai tineri dintre noi care au înţeles că pe adulţi e greu să te bazezi când vine vorba de politeţe şi bune maniere

Pe români nu-i dau afară din casă civilizaţia şi bunul simţ! O spun chiar cei mai tineri dintre noi care au înţeles că pe adulţi e greu să te bazezi când vine vorba de politeţe şi bune maniere

Zeci de elevi din toată ţara au participat la un concurs altfel: concursul naţional de cultură şi civilizaţie. Chiar dacă civilizaţia nu mai este deloc la modă.

Elevii ştiu foarte bine ce s-a schimbat în ultimii ani. Şi recunosc că şi ei comit greşelile lor.

Articolul continuă după reclamă

"Băieţii sunt oarecum mai cuminţi decât fetele". O spune Regina Maria. O elevă care a încercat să imite eleganţa unei mari doamne a României. Şi a reuşit. Istoria i-a amintit de cei 7 ani de acasă. Acolo unde şcoala şi familia n-au mai reuşit să predea lecţia civilizaţiei a învins bunul simţ dobândit la naştere.