Firea trimite Corpul de Control la RADET, după moartea groaznică a celor doi muncitori
Corpul de Control al primarului Capitalei face verificări la Regia Autonomă de Distribuţie a Energiei Termice (RADET) în urma accidentului.
Corpul de Control al primarului Capitalei face verificări la Regia Autonomă de Distribuţie a Energiei Termice (RADET) în urma accidentului în care doi muncitori şi-au pierdut viaţa după fisurarea unei ţevi a sistemului de termoficare din incinta Complexului studenţesc Leu.
Conducerea operativă a regiei va fi asigurată de directorul general adjunct al RATB, Adrian Gâtlan, până la numirea unui alt administrator special, după ce Răzvan Niţu şi-a dat demisia de onoare.
Potrivit Primăriei Capitalei, o echipă a Corpului de Control al primarului general a început verificările la sediul RADET pentru a vedea în ce măsură au fost respectate normele de protecţie a muncii.
În prezent, accidentul de la Complexul studenţesc Leu este investigat şi de organele judiciare, precum şi de Inspectoratul Teritorial de Muncă Bucureşti. Şi RADET are în curs o verificare internă pentru a se stabili dacă au fost respectate procedurile specifice, inclusiv verificarea stării tehnice a instalaţiei.
Primele verificări arată că accidentul s-a produs în urma unei explozii a instalaţiei reţelei primare de transport a agentului termic, în timpul manevrelor de repunere în funcţiune a sistemului, respectiv, deschiderea unei vane, după o intervenţie la o avarie.
Potrivit Primăriei Capitalei, cei doi muncitori ai RADET purtau echipamente de protecţie, iar intevenţia s-a făcut conform cu procedurile de lucru.
Până la numirea unui alt adminsitrator special, conducerea operativă a Regiei va fi asigurată de directorul general adjunct, Adrian Gâtlan, precizează Primăria Capitalei.
Parchetul Judecătoriei Sectorului 6 a dechis un dosar penal in rem pentru ucidere din culpă şi neluarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă în urma acestui accident.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰