Observator » Evenimente » Concluziile anchetei de la Floreasca. Pacienta arsă a fost diagnosticață greșit și operată de medici rezidenți

Concluziile anchetei de la Floreasca. Pacienta arsă a fost diagnosticață greșit și operată de medici rezidenți

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 07.01.2020, 13:14 | Modificat la 07.01.2020, 14:13

S-au făcut erori în lanţ în timpul intervenţiei chirurgicale de la Floreasca! Prima mare greşeală a echipei medicale, spune ministrul Sănătăţii, a fost aceea că a diagnosticat greşit pacienta cu alergie la iod, fără să i se facă analize.

S-au făcut erori în lanţ în timpul intervenţiei chirurgicale de la Floreasca! Prima mare greşeală a echipei medicale, spune ministrul Sănătăţii, a fost aceea că a diagnosticat greşit pacienta cu alergie la iod, fără să i se facă analize. Apoi, niciunul dintre medicii din echipa operatorie nu se afla în echipa de gardă, iar operația a fost făcută de un medic rezident care nu a fost supravegheat de îndrumătorul său, a mai spus Victor Costache. Ministrul a anunţat şi noi verificări la Spitalul Foreasca.