Observator » Evenimente » O tânără de 19 ani din Prahova a născut acasă şi a fost la un pas de moarte. O vecină i-a salvat viaţa

Video O tânără de 19 ani din Prahova a născut acasă şi a fost la un pas de moarte. O vecină i-a salvat viaţa

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 12.11.2025, 13:35 | Modificat la 12.11.2025, 13:36

O tânără de 19 ani din Prahova a născut acasă, iar nașterea a fost la un pas să îi aducă sfârșitul.

Din fericire, dispecerul de la 112 şi o echipă medicală au reuşit să le salveze viața mamei și nou-născutului. Apelul la numărul unic de urgenţă a fost dat de o vecină.

Asistenta din dispecerat a alertat două echipaje, una de prim ajutor şi o ambulanţă SMURD, şi a rămas la telefon alături de tânăra care era în travaliu şi i-a dat instrucţiuni vitale până la sosirea cadrelor medicale. Atât mama cât şi bebeluşul au fost duşi la spital şi sunt acum în afara oricărui pericol.