Șoferul băut care a sărit în Dâmbovița de teama poliției avea permisul suspendat
Scene halucinante au avut loc în centrul Bucureştiului. Un tânăr de 21 de ani, băut şi fără permis, s-a aruncat în râul Dâmboviţa ca să scape de poliţişti. Echipajul îl somase să oprească după ce l-a văzut la volan în timp ce conducea haotic.
Scene halucinante au avut loc în centrul Bucureştiului. Un tânăr de 21 de ani, băut şi fără permis, s-a aruncat în râul Dâmboviţa ca să scape de poliţişti. Echipajul îl somase să oprească după ce l-a văzut la volan în timp ce conducea haotic. Individul şi-a abandonat însă maşina şi a luat-o la fugă. Pompierii l-au scos în şoc hipotermic din apă. Bărbatul, care a mai avut probleme cu legea, s-a ales cu dosar penal.
Era puţin peste ora 5 dimineaţa când poliţiştii de la Rutieră au pornit pe urmele şoferului în vârstă de 21 de ani. Tănărul se urcase la volan după o noapte de petrecere în Centrul Vechi şi s-a gândit să-şi conducă prietenii acasă. Agenţii au observat maşina de lux şerpuind pe şosea şi au încercat să o oprească.
Tânărul a lăsat mașina și a fugit, dar, când a văzut că agenții continuă să îl urmărească, a sărit gărdulețul și a plonjat în râul Dâmbovița.
Iniţial, poliţiştii au încercat să-l ajute să iasă din apa aproape îngheţată, dar tânărul nu a cooperat cu ei. În centrul Capitalei, au fost mobilizaţi medici, pompieri şi scafandri.
- Un bărbat de 37 de ani, găsit mort pe acoperișul unei case în construcție din județul Timiș
- Rafinăriile Lukoil şi Petrobrazi, afectate de o pană de curent: Garda de Mediu, chemată în Ploieşti. Reacţia...
- Doiniţa şi Bianca, două surioare de 4 şi 14 ani, au dispărut în Sibiu. Poliţiştii au indicii că fetiţele ar...
- Încăierare între neamuri, la Borleşti, după un live pe o reţea de socializare: "S-au bătut băieţii, sunt...
- Tineri pe motocicletă, spulberaţi cu mașina de o șoferiță de 19 ani, pe o stradă din Lugoj. Accidentul a fost...
Individul era într-o formă uşoară de hipotermie şi nu a fost necesară internarea lui. Medicii i-au descoperit o alcoolemie de 0,09 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. De la spital, a ajuns la audieri, unde a refuzat, din nou, să vorbească cu poliţiştii, deşi nu era la prima abatere.
La ieşirea din secţia de Poliţie, a fost aşteptat de prieteni cu altă maşină. Acolo, au făcut încă un gest de sfidare. Au oprit maşina ca să salute jurnaliştii, apoi au huiduit.
Tânărul este din Călaraşi. Pe Facebook, se autiontitulează "golănaş de Europa" şi se laudă cu mai multe maşini luxoase, cu care s-a filmat chiar şi la drifturi. Individul are chiar şi o manea special făcută pentru el.
Poliţiştii i-au deschis tănărului dosar penal pentru conducerea unui autovehicul fără drept. În 2017, tânărul a mai fost anchetat pentru aceeaşi infracţiune. Acum, avea permisul suspendat după ce a fost prins conducând cu viteză excesivă.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰