ALERTA MAXIMĂ în Singapore, din cauza poluării. Oraşul este acoperit de un nor de fum înecăcios (FOTO)
Oraşul-stat Singapore era învăluit vineri într-un nor de fum înecăcios. Aceasta ar putea fi prima consecinţă majoră a incendiilor de pădure din Indonezia, ţară în care incendiile repetate provoacă tensiuni cu vecinii săi din Asia de Sud-Est, ce suferă efectele acestora. Indicele calităţii aerului a atins azi niveluri îngrijorătoare, locuitorii trezindu-se cu un fum înţepător în atmosfera.
Oraşul-stat Singapore era învăluit vineri într-un nor de fum înecăcios.
Aceasta ar putea fi prima consecinţă majoră a incendiilor de pădure din Indonezia, ţară în care incendiile repetate provoacă tensiuni cu vecinii săi din Asia de Sud-Est, ce suferă efectele acestora. Indicele calităţii aerului a atins azi niveluri îngrijorătoare, locuitorii trezindu-se cu un fum înţepător în atmosfera.
Condiţiile s-au înrăutăţit pe parcursul zilei, singaporezii temându-se de repetarea puternicei poluări de anul trecut, când s-au înregistrat mii de infecţii pulmonare, anulări de zboruri şi închiderea unor şcoli.
Potrivit Agenţiei de Mediu din Singapore, indicele de poluare era de 165 la ora 04:00 GMT, nivel superior cifrei 100, când aerul este considerat nesănătos. Vizibilitatea din birourile aflate în zgârie-nori era aproape zero. Populaţiei i s-a recomandat să îşi reducă activităţile fizice intense în exterior.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰