Observator » Ştiri externe » După dezastrul de la Beirut, libanezii vor să facă revoluție

După dezastrul de la Beirut, libanezii vor să facă revoluție

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 09.08.2020, 08:14 | Modificat la 09.08.2020, 11:59

Explozia care a devastat Beirutul poate declanşa o revoluţie. Mii de oameni au protestat în capitala libaneză, cerând înlăturarea întregii clase politice. În opinia lor, dezastrul a fost provocat de corupţia şi incompetenţa guvernanţilor.

Manifestanţii s-au confruntat cu forţele de ordine şi au ocupat, simbolic, câteva ministere. Cel puţin un poliţist a murit iar aproape 240 de oameni au ajuns la spital. Premierul Libanului propune convocarea de alegeri anticipate în cel mult două luni.