Observator » Ştiri externe » Cel puțin 33 de morți după ce un feriboat a naufragiat în largul insulelor indoneziene!

Cel puțin 33 de morți după ce un feriboat a naufragiat în largul insulelor indoneziene!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.07.2015, 11:16 | Modificat la 02.07.2015, 11:19

Un feribot ce transporta 173 de persoane a naufragiat joi, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, în zona centrală a apelor teritoriale ale Filipinelor, cel puțin 33 de persoane pierzându-și viața

Un feribot ce transporta 173 de persoane a naufragiat joi, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, în zona centrală a apelor teritoriale ale Filipinelor, cel puțin 33 de persoane pierzându-și viața. 

Nava Kim Nirvana făcea legătura între orașul Ormoc (în provincia Leyte, situată la circa 560 kilometri sud-est de capitala Manila) și insulele Comotes, aflate la o oră distanță.

Vasul se afla la circa 200 de metri de portul din Ormoc atunci când a avut loc naufragiul, a declarat comandantul Armand Balilo, purtător de cuvânt al pazei de coastă, citat de DPA.

Articolul continuă după reclamă