Confruntări între poliție și susținătorii fostului lider al Cataloniei, la protestele din Barcelona
Incidente violente s-au înregistrat la protestul organizat de susținătorii fostului lider al Cataloniei, Carles Puigdemont, după ce a fost arrestat în Germania.
Incidente violente s-au înregistrat la protestul organizat de susținătorii fostului lider al Cataloniei, Carles Puigdemont, după ce a fost arrestat în Germania. Poliția a intervenit cu bastoanele, când mulțimea a devenit agitată.
Potrivit presei locale, confruntările au erupt atunci când protestatarii au încercat să înainteze către biroul reprezentantului Guvernului Spaniei în Catalonia. Manifestanții au vrut să rupă cordonul forțelor de ordine, care au lovit însă cu bastoanele.
Autorităţile regionale catalane au blocat strada şi au făcut apel către oameni să nu mai protesteze.
Mii de persoane au ieșit însă în stradă, la apelul unei formațiuni proindependență, la câteva ore după ce Carles Puigdemont a fost reținut în Germania.
Justiția germană urmează să decidă dacă îl va extrăda sau nu pe fostul lider al Cataloniei. Puigdemont e acuzat de rebeliune în Spania, iar guvernul de la Madrid a emis pe numele său un mandat european de arestare.
Carles Puigdemont va apărea luni în fața unui judecător, care, conform procedurii, îi va verifica identitatea. Apoi, judecătorul va decide dacă ex-liderul catalan rămâne sau nu în custodie pe perioada formalităților de extrădare.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰