Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Surse: Putin face presiuni asupra Iranului pentru un acord cu SUA, pe fondul războiului din Gaza

Un acord de încetare a focului între Israel şi Hamas pare greu de atins. Ambele părţi se acuză reciproc că blochează eforturile de a ajunge la un armistiţiu. Hamas spune că propunerile Israelului de a-și menține trupele pe teren împiedică un acord de 60 de zile. Pe de altă parte, un oficial israelian de rang înalt a acuzat Hamas că blochează intenționat negocierile. Între timp, Vladimir Putin le-ar fi cerut liderilor iranieni să accepte un acord nuclear cu Statele Unite, în contextul tensiunilor recente dintre Iran, Israel şi SUA.

de Redactia Observator

la 13.07.2025 , 08:00

Hamas şi Israelul s-au acuzat reciproc sâmbătă de blocarea negocierilor lor indirecte pentru o încetare a focului în Gaza, unde 38 de palestinieni au fost ucişi în lovituri israeliene, potrivit Apărării civile locale, relatează AFP, citat de News.ro.

O sursă palestiniană apropiată discuţiilor care au început duminică la Doha cu ajutorul mediatorilor străini a acuzat iniţial "insistenţa Israelului" asupra unui plan de retragere a trupelor sale din Gaza, pe care Hamas îl "respinge ferm".

Negocierile, blocate de condițiile impuse de ambele părți

Articolul continuă după reclamă

Un politician israelian a răspuns seara acuzând mişcarea islamistă palestiniană că refuză "compromisul" şi că duce "un război psihologic menit să saboteze negocierile".

Războiul din Gaza a fost declanşat de un atac sângeros al Hamas asupra Israelului la 7 octombrie 2023. Ca represalii, armata israeliană a lansat o ofensivă distructivă, cucerind zone vaste din fâşia de coastă palestiniană.

În ultimele zile, prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a reafirmat obiectivele ţării sale: eliberarea ostaticilor încă deţinuţi, dezarmarea Hamas şi alungarea acesteia din Gaza.

Negocierile de la Doha întâmpină "obstacole şi dificultăţi complexe", a declarat sursa palestiniană pentru AFP, afirmând că Israelul se menţine pe o hartă care prevede "menţinerea forţelor (sale) pe mai mult de 40% din suprafaţa Gaza".

Potrivit sursei, armata israeliană are în vedere o redesfăşurare în jurul teritoriului cu peste două milioane de locuitori, care sunt asediaţi de Israel de 21 de luni şi trăiesc în condiţii groaznice, potrivit ONU.

Situația umanitară, tot mai critică

Şapte agenţii ale ONU au avertizat într-o declaraţie comună că penuria de combustibil din Gaza a atins un "nivel critic" şi reprezintă o "nouă povară insuportabilă" pentru "o populaţie aflată în pragul înfometării".

Scopul Israelului este de a "îngrămădi sute de mii de persoane strămutate" în sudul Gaza, "în vederea pregătirii unei deplasări forţate a populaţiei către Egipt sau alte ţări", a declarat aceeaşi sursă palestiniană.

O a doua sursă palestiniană a semnalat totuşi "progrese" în chestiunile legate de intrarea ajutorului umanitar în Gaza şi de schimbul de ostatici pentru prizonierii palestinieni deţinuţi de Israel.

Din cele 251 de persoane răpite în atacul din 7 octombrie, 49 sunt încă deţinute în Gaza, dintre care 27 au fost declarate moarte de către armata israeliană.

"Israelul şi-a demonstrat dorinţa de a da dovadă de flexibilitate în negocieri", a subliniat oficialul israelian, în timp ce presa locală relatează că un nou plan de retragere a armatei ar putea fi prezentat la Doha.

Putin ar fi cerut Iranului să accepte un acord nuclear cu SUA

Între timp, în ciuda relației tensionate cu președintele SUA, Donald Trump, Vladimir Putin le-ar fi cerut iranienilor să accepte un acord nuclear cu SUA, potrivit Sky News.

Putin și-a semnalat în privat sprijinul pentru un acord care ar împiedica Iranul să îmbogățească uraniu, au declarat pentru Axios surse familiarizate cu discuțiile.

Rusia a susținut Iranul în problema nucleară timp de ani de zile, dar se pare că Moscova și-a schimbat poziția.

Schimbarea vine după războiul de 12 zile dintre Israel și Iran, în care armata americană a lansat atacuri asupra siturilor nucleare iraniene.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi cumpărat apartamente mai mici decât prevede legea datorită preţului?
Observator » Ştiri externe » Surse: Putin face presiuni asupra Iranului pentru un acord cu SUA, pe fondul războiului din Gaza