Observator » Ştiri externe » Cutremur in Japonia! 2 minute de apocalipsa

Cutremur in Japonia! 2 minute de apocalipsa

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 11.03.2011, 16:25 | Modificat la 18.03.2017, 20:15

Doua minute de apocalipsa. Japonia a fost zguduita, in aceasta dimineata, de unul dintre cele mai mari cutremure din ultima suta de ani si cel mai mare simtit de niponi vreodata: magnitudine 8,9. Urmarile au fost devastatoare: un val seismic de 10 metri a lovit coasta de nord-est si a maturat orase intregi, dar amenintate sunt aproape toate tarile din Bazinul Pacificului. Rusia, Filipine si Hawaii au ordonat evacuari. Pericolul nu vine numai de la ocean. Japonia a declarat alerta nucleara dupa ce o centrala a luat foc, iar incercarile de racire a reactorului nuclear nu au dat randament. Nimeni nu poate spune acum numarul exact al victimelor, dar cifrele cresc de la o ora la alta.

Doua minute de apocalipsa. Japonia a fost zguduita, in aceasta dimineata, de unul dintre cele mai mari cutremure din ultima suta de ani si cel mai mare simtit de niponi vreodata: magnitudine 8,9. Urmarile au fost devastatoare: un val seismic de 10 metri a lovit coasta de nord-est si a maturat orase intregi, dar amenintate sunt aproape toate tarile din Bazinul Pacificului. Rusia, Filipine si Hawaii au ordonat evacuari. Pericolul nu vine numai de la ocean. Japonia a declarat alerta nucleara dupa ce o centrala a luat foc, iar incercarile de racire a reactorului nuclear nu au dat randament. Nimeni nu poate spune acum numarul exact al victimelor, dar cifrele cresc de la o ora la alta.