Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Militar român, membru al Căştilor Albastre, ACUZAT că a întreţinut relaţii sexuale cu o minoră, pe care a lăsat-o însărcinată

Un militar român, membru al forţelor ONU de menţinere a păcii în Republica Democrată Congo, a fost suspendat din funcţie, fiind acuzat că a întreţinut relaţii sexuale cu o minoră, pe care a lăsat-o însărcinată.

de Redactia Observator

la 29.04.2017 , 13:07

Un militar român, membru al forţelor ONU de menţinere a păcii în Republica Democrată Congo, a fost suspendat din funcţie, fiind acuzat că a întreţinut relaţii sexuale cu o minoră, pe care a lăsat-o însărcinată.

Potrivit BBC, militarul român se numără printre cei cinci membri ai Căştilor Albastre acuzaţi de acte de abuz sexual sau exploatare sexuală, înregistrate în primele trei luni ale anului în Republica Democrată Congo.

Legea congoleză prevede că orice persoană sub 18 ani este considerată minoră.

Articolul continuă după reclamă

Abuzurile sexuale comise de Căștile Albastre reprezintă o problemă recurentă și extrem de acută în Republica Centrafricană sau Republica Democrată Congo în ultimii ani. În 2016, Consiliul de Securitate al Națiunilor Unite a adoptat o rezoluție pentru reprimarea abuzurilor sexuale ale Căștilor Albastre, care propune repatrierea unor contingente întregi în cazul unor suspiciuni de abuzuri sexuale sau de exploatare sexuală.

Un oficial al Comisiei de disciplină a ONU însărcinate cu astfel de cazuri, Adama Ndao, a declarat că minora implicată în acest caz a ajuns în grija Unicef.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi fost vreodată victima unei înşelătorii pe WhatsApp?
Observator » Ştiri externe » Militar român, membru al Căştilor Albastre, ACUZAT că a întreţinut relaţii sexuale cu o minoră, pe care a lăsat-o însărcinată