Observator » Ştiri externe » New York-ul are un nou turn World Trade Center

New York-ul are un nou turn World Trade Center

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 11.05.2013, 08:24 | Modificat la 11.05.2013, 10:52

Noul turn de la World Trade Center din New York a devenit cea mai inalta cladire din emisfera vestica, odata cu instalarea segmentului final al antenei de pe varful sau.

Cu acest prilej a fost difuzat si un montaj accelerat al imaginilor din timpul constructiei, incepute in 2004.

Turnul masoara 541 de metri sau, in unitatile de masura americane, exact 1.776 de picioare. Cifra a fost aleasa special ca sa corespunda cu anul in care Statele Unite si-au proclamat independenta

. Cladirea va fi inconjurata de alti trei zgarie-nori, in zona Turnurilor Gemene doborate in atentatul de la 11 septembrie 2011.

Articolul continuă după reclamă