Observator » Ştiri externe » De Paștele Catolic, credincioșii s-au folosit de tehnologie pentru a avea acces la slujbe

De Paștele Catolic, credincioșii s-au folosit de tehnologie pentru a avea acces la slujbe

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 12.04.2020, 19:24 | Modificat la 13.04.2020, 01:31

Credinţa mută munţii. Şi găseşte căi nebănuite de a ne aduce împreună la ceas de sărbătoare. În plină pandemie, liderii religioşi au apelat la tehnologie şi au găsit modalităţi atipice ca să slujească.

  • În SUA, credincioșii au ascultat din mașină.
  • La Roma, slujba s-a oficiat pe acoperiș.

Credinţa mută munţii. Şi găseşte căi nebănuite de a ne aduce împreună la ceas de sărbătoare. În plină pandemie, liderii religioşi au apelat la tehnologie şi au găsit modalităţi atipice ca să slujească. Două miliarde de catolici şi protestanţi din lumea întreagă au primit binecuvântarea online sau de la distanţă. Iar în Statele Unite, mai multe parohii au organizat slujbe tip drive-in. 

În Italia, unde autorităţile au interzis adunările mai mari de două persoane, toate Bisericile au fost închise.

Într-un cartier din Roma, preotul a găsit o soluţie inedită şi a ţinut slujba pe acoperişul Bisericii, în timp ce credincioşii au participat din balcoane.

Articolul continuă după reclamă

O altă opţiune a fost cea online. Din faţa calculatorului, a telefonului sau a tabletei, fiecare credincios a putut participa la slujbă. În Australia, 6 mii de oameni au fost infectaţi, iar bilanţul morţilor aju la 60. Măsurile de distanţare socială sunt respectate însă cu religiozitate.

În Carolina de Sud, sute de credincioşi au urmărit slujba ca şi cum ar fi la un cinema în aer liber. Oamenii au rămas în maşini, în parcare şi au primit binecuvântarea preotului de la distanţă.

Bisericile din întreaga lume s-au adaptat.

Pe acelaşi subiect

În Spania, în săptămâna mare, preoţii au susţinut slujbe chiar şi prin megafon, din stradă. Iar în Germania, în vinerea mare, oamenii au putut fi chiar împărtăşiţi în sistem drive-through.