Observator » Ştiri externe » Povestea lui Darie Manea, românul care nu și-a permis o Dacie sau un Oltcit în țară, dar a ajuns să se mândrească cu ele în SUA

Video Povestea lui Darie Manea, românul care nu și-a permis o Dacie sau un Oltcit în țară, dar a ajuns să se mândrească cu ele în SUA

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 16.11.2021, 21:16 | Modificat la 16.11.2021, 21:19

Vis cu motor românesc în Statele Unite. Plecat din ţară de peste 20 de ani, un român pasionat de maşini vechi se mândreşte cu o Dacie şi un Oltcit la paradele nostalgicilor. A participat la un astfel de eveniment weekendul trecut, în Washington DC. 

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Darie Manea conduce maşini din România pe străzile americane, exact aşa cum visa în copilărie. Ultima oară a defilat cu Oltcitul lui, produs în Craiova, la Parada Trabanturilor, de la Muzeul Spionajului din Washington DC. Parada a fost ca o expoziţie a automobilelor vechi din blocul estic.

Darie Manea, român stabilit în SUA: A fost o surpriză foarte mare pentru ei să vadă un autoturism românesc, în afară de Dacie. 

Articolul continuă după reclamă

Darie Manea a cumpărat Oltcitul dintr-o colecţie privată a unui un american pasionat de maşini vechi

Darie Manea, român stabilit în SUA: Este făcut la Craiova, dar este un autoturism Citroen pentru că a fost exportat în Europa de Vest. 

Nu e prima dată când merge la parada din Washington. În 2019, primul an în care au participat şi români, a mers cu un prieten, fiecare cu Dacia lui. 

Darie Manea, român stabilit în SUA: Maşinile au nişte poveşti interesante. Dacia pe care o am eu a fost adusă în Statele Unite pentru un joc.

Pe acelaşi subiect

Nu și-a permis să-și ia o Dacie când locuia în România

Dacia lui Darie a fost de fapt prototipul pentru jocul video PUBG, distribuit în toată lumea. Ulterior a recondiţionat-o, iar acum bate America în lung şi în lat pentru a participa la evenimentele dedicate nostalgicilor şi pasionaţilor de maşini vechi. 

Darie Manea, român stabilit în SUA: În România, din păcate, cu vârsta şi puterea financiară nu am putut să-mi permit să am un autoturism românesc. Aici simţeam nevoia de ceva autohton, ceva românesc, ceva cu care am copilărit. 

Darie Manea e plecat din Romania de peste 20 de ani şi acum locuieşte în Maryland.