Observator » Ştiri externe » Protest cu banane în faţa Muzeului Naţional de Artă din Varșovia

Protest cu banane în faţa Muzeului Naţional de Artă din Varșovia

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 30.04.2019, 09:13 | Modificat la 30.04.2019, 09:13

Un inedit miting de protest a avut loc în faţa Muzeului Naţional de Artă din capitala Poloniei. Aproape o mie de oameni au scandat lozinci şi au agitat banane, pe care le-au şi mâncat. Ei au protestat, astfel, faţă de decizia muzeului, care a scos din expoziţie o creaţie considerată obscenă.

Un inedit miting de protest a avut loc în faţa Muzeului Naţional de Artă din capitala Poloniei. Aproape o mie de oameni au scandat lozinci şi au agitat banane, pe care le-au şi mâncat. Ei au protestat, astfel, faţă de decizia muzeului, care a scos din expoziţie o creaţie considerată obscenă.

Este vorba de imagini ale unei femei care mănâncă banane, cu atitudini uneori provocatoare. Iniţiativa muzeului a suscitat, pe reţelele sociale, un val de reacţii cu haştaguri - "şi eu sunt banană".

Într-o notă mai serioasă, guvernul polonez este acuzat de artişti şi intelectuali că a făcut numiri politice la conducerea teatrelor şi muzeelor.

Articolul continuă după reclamă