Observator » Ştiri externe » Patru români prinși când intrau ilegal din Mexic în Statele Unite ale Americii

Patru români prinși când intrau ilegal din Mexic în Statele Unite ale Americii

Românii plăteau câte 200 de dolari pentru a ajunge într-un oraș din Texas Cei patru români se aflau în camioneta unui localnic - istockphoto.com/ imagine ilustrativă
Cristi Ioniţă | Timp citire: 2 minute
Publicat la 01.04.2020, 16:35 | Modificat la 01.04.2020, 16:51

Patru români au fost prinși în Statele Unite ale Americii, la scurt timp după ce intraseră ilegal din Mexic.

  • Patru români prinși când intrau ilegal din Mexic în Statele Unite ale Americii
  • Cei patru români erau în camioneta unui localnic

Patru români au fost prinși în Statele Unite ale Americii, la scurt timp după ce intraseră ilegal din Mexic.

Românii au fost prinși de polițiștii din Sullivan City, Texas, în timp ce se aflau în camioneta condusă de Gilberto Luera Jr., un bărbat de 47 de ani din Rio Grande City, Texas.

Conform KRGV, Gilberto le-a spus inițial polițiștilor că cei patru sunt prietenii lui și a ieșit la o plimbare cu ei.

Articolul continuă după reclamă

În momentul în care le-au solicitat documentele celor patru bărbați din camionetă, polițiștii au avut surpriza să afle că cei patru aveau acte de identitate românești.

Au solicitat o verificare suplimentară la polițiștii de frontieră care au confirmat identitatea celor patru. 

A fost momentul în care Gilberto a recunoscut că urma să încaseze câte 200 de dolari de la fiecare dintre cei patru români pentru a-i prelua de la graniță și a-i duce până în McAllen, cel mai mare oraș din Hidalgo County, Texas.

Pe acelaşi subiect

Gilberto a fost arestat, fiind acuzat de comiterea infracțiunii de trafic de migranți, în timp ce românii sunt acuzați de trecere ilegală a frontierei.