TEROARE LA PARIS | Imagini șocante! Bataclan, imaginile masacrului
Teroriştii au acţionat ca un comando al morţii. Au executat aproape o sută de oameni, în sala de concert Bataclan, fără să clipească. Şi i-au ţinut minute bune la distanţă pe poliţişti, cu rafale de mitralieră. Vă avertizăm că urmează imagini care vă pot afecta emoţional.
Teroriştii au acţionat ca un comando al morţii. Au executat aproape o sută de oameni, în sala de concert Bataclan, fără să clipească. Şi i-au ţinut minute bune la distanţă pe poliţişti, cu rafale de mitralieră. Vă avertizăm că urmează imagini care vă pot afecta emoţional.
Sunt imagini surprinse de un fotograf înainte de asaltul final asupra sălii ocupate de terorişti. Unii spectatori au avut şansa să se strecoare afară, mulţi plini de sânge, dar în viaţă. Cei care n-au făcut-o au căzut sub tirul teroriştilor până când trupele speciale au reuşit să pătrundă în clădire.
Noaptea atentatelor. La câteva minute după ora 22. Câţiva poliţişti înarmaţi se apropie de sala Bataclan, unde sute de oameni au căzut prizonieri în mâinile teroriştilor. Jihadiştii îşi îndreapta armele către oamenii legii şi încep să tragă.
Gloanţele ricoşează din asfalt în vreme ce poliţiştii se retrag grăbiţi. Unul dintre ei rămâne pe trotuar, în spatele zidului. Colegii săi se ascund după dubele oprite în stradă. În fiecare minut, în sala de concert sunt secerate vieţi.
- Zi de foc pentru trupele ucrainene. Peste 260 de atacuri ruseşti, din toate direcţiile, la Pokrovsk
- Cel mai ambiţios proiect al omenirii. Un milionar anonim finanţează crearea primei aşezări umane subacvatice
- Proiectul lui Zelenski, distrus din faşă. Polonia anunţă că UE nu va înfiinţa o armată a Europei
- Rheinmetall şi Romarm ar putea construi o fabrică de pulberi în România. Angel Tîlvăr, discuţie cu CEO-ul...
- Joe Biden, număr record de zile de concediu. Un american de rând ar trebui să lucreze 52 de ani ca să-l egaleze...
Aşa că oamenii legii reiau asaltul.
Doi agenţi se apropie din partea dreaptă, iar unul dintre ei face un pas dincolo de protecţia zidului şi îndreaptă arma către zona în care sunt teroriştii.
Urmează o nouă ploaie de gloanţe care-i obligă să se ascundă.
Câteva secunde mai târziu un agent ripostează. Trage câteva focuri de armă spre terorişti. Între timp câţiva ostatici fug disperaţi din sala ocupată de terorişti. Ei sunt cei norocoşi.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰