Observator » Ştiri externe » Tornade ucigaşe, în SUA

Tornade ucigaşe, în SUA

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.04.2014, 13:48 | Modificat la 28.04.2014, 14:00

E prăpăd în Statele Unite ale Americii. 17 oameni au murit în urma tornadelor violente care mătură sudul şi sud-vestul ţării. Furtunile au distrus localităţi întregi iar meteorologii au emis avertismente pentru mai multe state americane

 Oamenii spun că abia au avut timp să fugă din calea vârtejurilor. S-au suit în maşini şi au încercat să se depărteze cât mai mult de furtună.

Zeci de echipe de intervenţie au fost mobilizate în zonele afectate ca să caute eventuale victime. Pe alocuri, rafalele de vânt au avut aproape 200 de kilometri pe oră. Furtunile violente au distrus clădiri întregi.

Furtuna s-a mutat acum deasupra Oceanului dar, între timp, s-a format o alta, la fel de puternică. Aceasta se îndreaptă spre Texas, Louisiana şi statele învecinate.

Articolul continuă după reclamă