Observator » Ştiri externe » Un robot, ospătar într-o berărie din Sevilla. Lucrează doar experimental, pe durata pandemiei

Video Un robot, ospătar într-o berărie din Sevilla. Lucrează doar experimental, pe durata pandemiei

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 25.02.2021, 08:27 | Modificat la 25.02.2021, 08:29

Pentru a reduce contactele între oameni şi riscul de infectare, o berărie din Sevilla a angajat ca ospătar... un robot.

Acesta seamănă cu un câine şi a fost realizat în colaborare, de o firmă americană şi una spaniolă.

Robotul se mişcă autonom printre mese şi le aduce rapid clienţilor berile comandate.

Localul are deja o tradiţie în domeniu deoarece, la bar, un alt robot se ocupă cu umplerea paharelor cu bere. Dar patronul şi-a asigurat salariaţii "umani" că nu-şi vor pierde locurile de muncă.

Articolul continuă după reclamă

Ospătarul mecanic lucrează doar experimental, pe durata pandemiei, deoarece este estimat la 80.000 de euro, iar berăria nu-şi permite să-l angajeze permanent.