Un surfer a scăpat cu viaţă după ce a fost atacat de doi rechini

Moment dramatic în finala campionatului mondial de surfing, în Africa de Sud! În plin concurs, unul din favoriţii la titlu a fost atacat de un rechin sau poate chiar de doi. Ca prin minune, sportivul, de trei ori campion mondial, a scăpat nevătămat

Bineînţeles, competiţia a fost suspendată, deoarece nimeni nu mai voia să înfrunte nu doar valurile ci şi rechinii.

Scena atacului a fost transmisă în direct, la televizor. Spectatorii de pe mal au privit şi ei, îngroziţi, cum australianul Mike Fanning se lupta să-şi salveze viaţa.

Sportivul de 34 de ani a fost pur şi simplu doborât de pe placa de surfing, pe care aştepta, liniştit, să intre în concurs. El a început să înoate cu disperare spre mal dar a fost cules, imediat, de una din bărcile organizatorilor. Deşi era, încă, emoţionat la culme, a dat, chiar pe barcă, primul interviu despre lupta cu rechinul.

Mike Fanning, fost campion mondial în 2007, 2009 şi 2013, era unul dintre favoriţii la titlu şi în acest an. Australianul îşi revenise aproape cu totul când a ajuns pe mal, unde a fost întâmpinat de colegii din echipă.

Apele în care se desfăşoară campionatul de surf din Africa de Sud sunt pline de rechini. Acum doi ani, un înotător a fost ucis de un rechin nu departe de locul competiţiei. Finala campionatului ar putea fi reluată astăzi, dacă specialiştii vor decide că apele sunt sigure.

Vi s-a întâmplat să fiţi hărţuiţi într-un teambuilding?

Observator » Stiri externe » Un surfer a scăpat cu viaţă după ce a fost atacat de doi rechini