Observator » Ştiri externe » Ungaria a dat startul imunizării cu a treia doză. Medicii protestează fiindcă nu sunt de acord cu vaccinarea obligatorie

Video Ungaria a dat startul imunizării cu a treia doză. Medicii protestează fiindcă nu sunt de acord cu vaccinarea obligatorie

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.08.2021, 14:14 | Modificat la 02.08.2021, 14:14

Ungaria a dat oficial startul administrării celei de-a treia doze de vaccin împotriva coronavirusului. Între timp, mai multe cadre medicale protestează faţă de propunearea autorităţilor de a introduce obligativitatea vacinării pentru medici şi asistente.

Ungaria a devenit prima ţară europeană care administrează a treia doză a vaccinului anti-COVID. Orice persoană care a făcut rapelul în urmă cu patru luni poate primi aşa-numitul booster care creşte imunitatea.Totodată, în două săptămâni,

Ungaria impune ca vaccinarea să fie obligatorie în rândul cadrelor medicale. Măsura a stârnit o serie de nemulţumiri pentru medicii şi asistentele care au ieşit în stradă. Între timp, şi Germania plănuieşte să administreze doza trei a vaccinului, însă doar persoanelor vulnerabile.