Observator » Inedit » Ce se întâmplă cu organismul tău dacă mănânci POMELO

Ce se întâmplă cu organismul tău dacă mănânci POMELO

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 13.03.2015, 23:16 | Modificat la 13.03.2015, 23:21

Consumul lui vine cu o serie de beneficii pentru organism, în special primăvara, când se face trecerea de la un sezon la altul

Consumul lui vine cu o serie de beneficii pentru organism, în special primăvara, când se face trecerea de la un sezon la altul

Unul dintre motivele pentru care l-am adăuga în coşul de cumpărături este acela că ajută în curele de slăbire, fiind şi un detoxifiant recomandat mai ales primăvara, când vrem să ne curăţăm organismul de toxinele acumulate în timpul iernii.

Specialiştii în nutriţie spun că acest fruct este bogat în vitamine, minerale şi substanţe cu efect antioxidant, acţionând în acelaşi timp ca un energizant natural.

Articolul continuă după reclamă

Specialiştii spun că acesta poate preveni infecţiile urinare, datorită conţinutului bogat de vitamine. În plus, acest citric va creşte aciditatea din urină, fapt care va duce la eliminarea bacteriilor din interiorul tractului urinar.

Mai mult, pomelo este indicat şi în boli ale danturii. Consumul lui duce la prevenirea sângerării gingiilor şi protejează rădăcina dinţilor. Pentru că este bogat şi în potasiu, citricul reglează tensiunea arterială, menţinând inima sănătoasă. În plus, acesta poate preveni apariţia crampelor şi a cârceilor, dacă este mâncat în mod regulat, potrivit revistateo.ro