Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Dentistul a rămas INTERZIS: ”Am fost șocat să văd așa ceva în gura unui copil de șapte ani!”

O fetiță de șapte ani a acuzat o durere insuportabilă la nivelul gurii și a fost dusă, de urgență, la spital. Medicul a avut un șoc

de Redactia Observator

la 25.11.2014 , 13:17

O fetiță de șapte ani a acuzat o durere insuportabilă la nivelul gurii și a fost dusă, de urgență, la spital. Medicul a avut un șoc

Copila s-a plâns de o durere severă și a vizitat stomatologul. Acolo, atât fetița cât și medicul au aflat că aceasta are nu mai puțin de 202 dinți.

Razele X au arătat că fetița suferă de odontom compus (dinți nanici multipli) - tumoare constituită din țesut dentar, localizată pe un dinte sau pe un maxilar.

Articolul continuă după reclamă

Copila a avut de îndurat, timp de două ore, o intervenție chirurgicală care să îi înlăture anomalia.

Dr. Ajoy Roychoudhary, șeful chirurgiei orale și maxilo-faciale din Institutul de Științe Medicale (New Delhi) , a declarat : "Am fost șocat să văd o astfel de tumoare în gura acestui copil”.

După intervenție, copila a fost capabilă să mănânce și s-a simțit mult mai bine. Familia acesteia se bucură de faptul că acum fata poate duce o viață normală.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Faptele grave de corupţie nu ar trebui să se prescrie. Sunteţi de acord cu premierul Bolojan?
Observator » Inedit » Dentistul a rămas INTERZIS: ”Am fost șocat să văd așa ceva în gura unui copil de șapte ani!”