Crin Antonescu, întrebat dacă alegerile din mai pot fi anulate: Mă sperie şi pe mine lungimea celor 60 de zile
Candidatul coaliţiei de guvernare pentru funcţia de preşedinte al României, Crin Antonescu, a afirmat, marţi seară, că îl sperie lungimea celor 60 de zile până la scrutinul electoral din 4 mai. Întrebat dacă alegerile pot fi anulate, din motive interne sau externe, Antonescu a declarat că nu mai are curajul să spună cu certitudine că "ceva este imposibil sau că ceva este sigur".

"Cine mai are curajul, azi, să spună că ceva este imposibil sau că ceva este sigur? Nu mi se pare probabil. În acelaşi timp mă sperie şi pe mine lungimea celor 60 de zile,cred că de azi în 2 luni avem alegerile, primul tur şi aceste 2 luni, am mai spus-o, îmi par lungi", a declarat Crin Antonescu, întrebat marţi seară la B1 TV, dacă crede că ar putea fi anulate şi aceste alegeri.
Candidatul coaliţiei de guvernare pentru funcţia de preşedinte al României a mai spus că ţări ca Franţa, Marea Britanie sau Germania şi-au asumat rolul de lideri ai comunităţii europene.
"Eu cred că ţări ca Marea Britanie, Franţa, Germania, iată, au luat foarte în serios ceea ce se întâmplă, şi-au asumat rolul de lideri ai comunităţii europene. Nu mi se pare deloc nesemnificativ, deşi e surprinzător la prima vedere, că Marea Britanie (...) iată, vine astăzi alături de Europa. Este, astăzi, atât de aproape de Europa, ca şi cum ar fi membră, este un anti-Brexit, dacă vreţi, în mod simbolic, pe chestiunile de securitate, pe toată această discuţie în jurul Ucrainei şi asta nu e întâmplător", a precizat Crin Antonescu.
Acesta a comentat declaraţia vicepreşedintelui american JD Vance despre ţări care n-ar putea oferi garanţii de pace sau n-ar putea păstra pacea pentru că sunt ţări care nu au mai luptat de 40 de ani sau de 60 de ani. "Marea Britanie, Franţa sunt ţări care, totuşi, au luptat sub diferite forme. Cred că americanii uită că aceste ţări, ca şi România, de altfel, în formele ei, au fost camarazi de arme cu militarii americani în diferite misiuni de pace sau chiar în misiuni de război, în cazul britanicilor", a continuat candidatul alianței de guvernare la alegerile prezidențiale.
- Cum i-ar explica Crin Antonescu lui Macron că nu vrem să trimitem trupe de menţinere a păcii în Ucraina
- Ce crede Crin Antonescu despre candidatura lui Ponta şi Georgescu: România "nu poate rămâne cu o nouă teorie a...
- Crin Antonescu asigură că nu se va retrage din cursa pentru Cotroceni în favoarea lui Bolojan: Nu avea cum să...
- Cristian Pîrvulescu: Marea bătălie este pentru candidaţii care intră în turul 2, nimeni nu l-a măsurat în...
- Crin Antonescu, despre cearta dintre Zelenski şi Trump: "Acele scene m-au durut efectiv. La Moscova a fost...
Totuşi, Antonescu a mai spus că nu trebuie să intrăm în panică şi trebuie să ne păstrăm calmul.
"Trebuie să nu dăm în panică. Trebuie să ne păstrăm calmul, trebuie să luăm toate lucrurile acestea cu realism, aşa cum cum vin, aşa cum sunt, şi cred că, totuşi, foarte repede după ce aceste reverberaţii ale scandalului din Biroul Oval şi scandalului din jurul cazului ucrainean se vor încheia curând, presimt, într-un fel sau altul", a precizat Antonescu.
Crin Antonescu: Este exclus să mă retrag sau să fiu schimbat din postura de candidat la prezidenţiale
Crin Antonescu a spus că nu se va retrage din cursa electorală şi că niciodată nu a abandonat o bătălie. "Aş vrea să le intre foarte bine în… frumoasele capete tuturor că eu nu mă retrag, nu mă retrag niciodată de undeva, dintr-o bătălie. Eu m-am retras retras o singură dată din viaţa politică, în 2014, după ce îmi terminasem toate bătăliile, pierdute sau câştigate. Eu nu m-am retras niciodată în cursul unei bătălii, plec ultimul! Am mai spus, deci să înceteze cu aceste lucruri dacă vor. Dacă nu, nu. Pe mine v-am spus c-au ajuns să mă distreze. Nu se pune această problemă", a transmis Crin Antonescu. El a precizat că Ilie Bolojan, despre a cărui potenţială candidatură se vorbeşte în ultimele zile, a fost destul de clar când a afirmat că nu îţi doreşte să candideze la alegerile prezidenţiale. "Ilie Bolojan a fost destul de clar, dar se pare că nu suficient. Ar trebui să iasă fix precum cucu, în fiecare zi la ora 6, la Cotroceni şi să spună: 'nu candidez, nu candidez, nu candidez'. Probabil că atunci alte frisoare i-ar cuprinde pe unii domni şi unele doamne şi ar începe… nu ştiu. Ce să facă săracul Bolojan decât să iasă în fiecare zi să spună «nu candidez»? E un om serios, ocupat", a adăugat Antonescu.
Ulterior, într-o postare pe Facebook, Crin Antonescu a afirmat: "Este exclus să mă retrag sau să fiu schimbat din postura de candidat. Ilie Bolojan a spus-o răspicat, în repetate rânduri, că nu va candida; dar există o trupă de sufleuri care încearcă să îl împingă să facă un lucru pe care domnia sa nu şi-l doreşte. De câte ori trebuie să repete Ilie Bolojan că nu candidează ca să se calmeze vocile neliniştite? Greu îşi vor găsi pacea pentru că agitatorii ştiu şi ei adevărul: sunt pe locul 2 în sondaje, sunt susţinut de o coaliţie puternică iar în turul 2, nici Elena Lasconi şi nici Nicuşor Dan nu au nicio şansă în faţa lui Călin Georgescu. Doar eu îl pot învinge".
Preşedintele USR, Elena Lasconi, a declarat marţi că şi-ar dori ca Ilie Bolojan să intre în cursa prezidenţială şi că a avut o discuţie cu el, şi că acesta a spus că nu doreşte, dar probabil că vrea să fie împins în faţă şi o face ea. Lasconi a mai arătat că sondajul USR care va fi gata în 10 martie îl măsoară şi pe Ilie Bolojan, dar sunt şi variante cu şi fără Călin Georgescu sau cu soţia sa.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰