Ministrul Educației, către profesorii protestatari: Măsurile, necesare pentru a proteja salariile și bursele
Ministrul Educației Daniel David le-a transmis sindicaliștilor că măsurile luate prin Legea 141/2025 sunt "necesare, nu dorite", pentru a putea fi protejate din toamnă salariile şi bursele. Profesorii din toată ţara au dat startul protestelor în faţa Ministerului Educaţiei și cer demisia ministrului. "Dacă demisia mea ar fi rezolvat situaţia financiară din Educaţie-Cercetare şi a ţării, aş fi anunţat-o demult!”, a răspuns David.
"Ca ministru, am obligaţia legală de a implementa legile în vigoare (şi Programul de Guvernare). Măsurile luate prin Legea nr. 141/2025 sunt necesare, nu dorite, pentru a ne putea proteja din toamnă salariile şi bursele. Direct spus, nu mai sunt bani pentru plata salariilor şi burselor pentru tot anul! Este incorect să se creadă că nu îmi este greu că trebuie să le aplicăm şi că nu înţeleg disconfortul creat.
Tocmai de aceea am spus că orice măsuri fiscal-bugetare se pot lua doar dacă, în contextul aplicării lor, se protejează posturile oamenilor şi salariile şi se respectă principiile raţionalităţii (să nu ieşim din reperele europene) şi decenţei (cât îşi permite acum, sustenabil, ţara)", afirmă ministrul Educaţiei, Daniel David, într-un mesaj transmis sindicatelor din sistemul de învăţământ, dar şi "tuturor oamenilor educaţiei".
David afirmă că, drept urmare, în acord cu prevederile acestei legi, a pus recent în consultare publică normele subsecvente pentru segmentul de activitate din domeniu, pentru a primi "propuneri constructive" de la oamenii din sistem, astfel încât să fie aplicată "cât mai rezonabil".
"Nu mai sunt bani pentru plata salariilor şi burselor pentru tot anul"
"Eu la asta lucrez acum şi aceasta ar trebui să fie miza noastră. Este posibil ca, în aceste prime versiuni, eu şi echipa mea să nu fi văzut şi alte soluţii aplicabile. După ce vom depăşi această criză - multe măsuri fiind temporare -, vom putea regândi lucrurile şi pentru dezvoltare (aşa cum am propus în Raportul QX).
Sincer şi direct spus, uitându-mă la rezultatele sistemului nostru de educaţie (ex.: analfabetismul funcţional, abandonul şcolar), şi eu am adesea impulsul de a solicita demisii în diverse zone de influenţă din sistemul nostru, dar nu o fac din responsabilitate - ştiu că trebuie să lucrăm împreună pentru a ne salva (iar apoi pentru a construi spre mai bine) - şi din decenţă - ştiu că liderii unor astfel de zone nu sunt singurii responsabili", afirmă ministrul.
David spune că şi-ar fi dorit "foarte mult" să fi fost ministrul Educaţiei şi Cercetării într-o perioadă în care să poată construi, fără să fie nevoit să se gândească în fiecare zi la soluţii de restructurare, care, pentru a salva în toamnă salariile şi bursele, generează "inevitabil" şi "disconfort".
Mesajul ministrului David pentru sindicaliști
"Ştiu că aţi auzit o mulţime de miniştri care au justificat rămânerea în funcţii în numele unei responsabilităţi neclare sau care au plecat cu justificări convenabile pentru a evita presiunea problemelor. Sunt sigur că niciunul dintre ei nu şi-ar dori să conducă acum ministerul. Eu am venit să ajut, nu să încurc.
Nu am urmărit şi nu urmăresc o carieră politică, am servit ca specialist-tehnocrat ţara noastră în două mandate legate de două momente critice şi anume criza politică din primul mandat, respectiv criza fiscal-bugetară din acest al doilea mandat. Dacă demisia mea ar fi rezolvat situaţia financiară din Educaţie-Cercetare şi a ţării, aş fi anunţat-o demult! Grija mea acum - şi obligaţia ca membru al Guvernului - este să ne salvăm din toamnă sistemul şi prin asta, alături de reformele din celelalte domenii/sisteme, şi ţara. Vă invit să facem asta împreună, urmând ca apoi să lucrăm - tot împreună - pentru dezvoltare", încheie Daniel David.
Profesorii au dat startul protestelor
Profesorii din toată ţara au dat startul protestelor în faţa Ministerului Educaţiei. Cer demisia ministrului şi abrogarea tuturor măsurilor anunţate de Guvern. Au de gând să boicoteze bacalaureatul de toamnă, care începe lunea viitoare, dar şi începutul şcolii. Sindicatele au anunţat Mitingul Educaţiei, cu peste 30.000 de participanţi, pe 8 septembrie.
Sute de dascăli din toată ţara au venit în faţa Ministerului Educaţiei pentru a-i cere demisia ministrului Daniel David. Mărirea normei didactice cu două ore e cea mai mare nemulţumire din pachetul măsurilor anunţate de Guvern.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰