Cătălin Cherecheş nu mai e primar în Baia Mare. Prefectul de Maramureş a emis ordinul de încetarea de drept a mandatului
Prefectul județului Maramureș, Rudolf Stauder, a emis, miercuri, ordinul privind constatarea încetării, de drept, înainte de expirarea duratei normale, a mandatului primarului municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheș, informează Mediafax.
![Prefectul de Maramureș a emis ordinul de încetarea de drept a mandatului lui Cătălin Cherecheș Prefectul de Maramureș a emis ordinul de încetarea de drept a mandatului lui Cătălin Cherecheș](https://img.observatornews.ro/0/2023/11/29/551979/chereches-catalin-primar-8c8bb532.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Potrivit unui comunicat al Prefecturii Maramureș, decizia a fost luată având în vedere „Sentința Penală nr.41/2022 a Tribunalului Cluj, copia Dispozitivului Deciziei Penale nr.1704/A/2023 a Curții de Apel Cluj, definitivă, prin care domnul Cătălin Cherecheș a fost condamnat la o pedeapsă de 5 ani închisoare”.
„Această decizie vine în urma unei evaluări atente a situației juridice și a respectării prevederilor legale în vigoare. Prefectul Rudolf Stauder subliniază că această măsură are în vedere interesul public și necesitatea asigurării bunei funcționări a administrației locale în beneficiul comunității”, se arată în comunicat.
Prefectura arată că actul administrativ va fi adus la cunoștința părților pentru a respecta prevederile legale în vigoare. Primarul din Baia Mare, Cătălin Cherecheș, condamnat la 5 ani de închisoare cu executare, a fost prins, marți seara, în Augsburg, Germania, și urmează să fie adus în țară.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰